Tokarka – jakie ma zastosowanie?

Tokarki to maszyny wykorzystywane powszechnie w procesach produkcyjnych do obróbki skrawaniem. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać pożądane powierzchnie obrotowe znacznie szybciej i taniej niż przy użyciu innych metod. Najczęściej obrabia się w ten sposób metale (np. łożyska i inne drobne elementy konstrukcyjne pojazdów czy maszyn) oraz drewno. Wynika to z faktu, że tokarka pozwala precyzyjnie wyciąć konkretny element o skomplikowanej formie.

Wszystko zależy od rodzaju maszyny

Tokarki to urządzenia, które można spotkać wszędzie tam, gdzie niezbędne są elementy powstające wskutek toczenia – najczęściej w zakładach produkcyjnych i warsztatach. Obecnie wykorzystuje głównie modele zaawansowane pod względem technicznym, których obsługa jest automatyczna, a cały proces kontroluje specjalny komputer. W ich napędzie największą rolę odgrywają pasy klinowe, płaskie albo zębate – w zależności od przeznaczenia i toczonego materiału.

Jeśli chodzi o działanie, to mamy tutaj do czynienia z ruchem obrotowym konkretnego przedmiotu obrabianego oraz ruchem prostoliniowym posuwowym narzędzia. Zaletą tokarek jest niesamowicie wysoka precyzja pracy, szybkie tempo toczenia, a także niski koszt wytwarzania poszczególnych produktów. Dzielą się na:

– kłowe – uniwersalne, doskonale sprawdzają się zwłaszcza przy obróbce precyzyjnej i zgrubnej elementów metalowych, stalowych oraz żeliwnych; dają wyjątkowe duże pole manewru przy nacinaniu (możliwość wykonywania gwintów metrycznych i calowych)

– stołowe – używane głównie do niewielkich przedmiotów wymagających dużej precyzji; wykorzystywane są m.in. w przemyśle zegarmistrzowskim oraz optyce

– produkcyjne – stosowane w fabrykach przy seryjnym wytwarzaniu różnych wyrobów małych i średnich; są szybkie, ale zupełnie nie nadają się do gwintowania

– ciężkie – służą do obrabiania elementów o wielkich gabarytach (ważących nawet kilka ton); nadają się m.in. do przeprowadzenia toczenia zgrubnego, poprzecznego i wzdłużnego, frezowania rowków wpustowych oraz różnego rodzaju płaszczyzn, a także wiercenia otworów i szlifowania wałków

– wielonożowe – niezwykle precyzyjne, mogą być wyposażone zarówno w sterowanie elektroniczne, jak i elektrohydrauliczne

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

15 − pięć =