Czym najlepiej ciąć blachę?

Metal to dość twardy materiał, którego obróbka może sprawić pewne trudności. Istnieje wiele różnych narzędzi za pomocą, których możemy przeciąć blachę. Często do cięcia stosuje się piły uzębione, czyli tarczowe albo taśmowe. Nadaje się to jednak do cięcia bloków, rur, prętów i kształtowników. Możemy także wykorzystać cięcie plastyczne, czyli takie, gdzie przecięcie następuje na skutek powstania w wybranym miejscu naprężenia, a następnie pęknięcia. W tym celu wykorzystuje się urządzenia wyposażone w gilotyny lub nożyce. Proces ten jest najbardziej skuteczny przy cięciu cienkich blach. Możliwe jest także cięcie czystym tlenem metalu, który jest podgrzany płomieniem gazowym. Strumień utlenia i nadtapia materiał. Najczęściej sięga się po tę metodę w przypadku stali konstrukcyjnej niskostopowej.

Cięcie za pomocą lasera

W obecnych czasach jednak na popularności zyskuje cięcie laserem. Jest to nic innego jak miejscowe topienie metalu przy użyciu odpowiednio wygenerowanej wiązki laserowej. Mamy zatem tutaj do czynienia z procesem obróbki cieplnej, w którym następuje zjawisko spalania, topnienia, odparowywania i spalania części przetworzonego materiału. Trzeba jednak pamiętać, aby laser spełniał określone standardy bezpieczeństwa. Tego rodzaju sprzęt oferuje najwyższą jakość, niezawodność i szybkość, a także sam efekt w postaci idealnie gładkich krawędzi w miejscu przecięcia. Można w ten sposób ciąć praktycznie wszystkie gatunki stali, aluminium i miedź wraz ze stopami. Cięcie laserem jest także stosunkowo szybkie i precyzyjne, a może to być ważne w sytuacji, kiedy obrabiamy małą powierzchnię.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

trzynaście + piętnaście =