Jak działają zawory bezpieczeństwa?

Niezwykle istotnym elementem armatury znajdującej się w każdym zakładzie przemysłowym są różnego rodzaju zawory, czyli konstrukcje odpowiedzialne zarówno za odcinanie, jak i regulowanie przepływu wszelkich substancji. Wyróżniamy m.in. zawory grzybkowe, kulowe, rozdzielające, zasuwowe oraz pływakowe. Szczególną rolę pełnią jednak modele bezpieczeństwa, ponieważ chronią całą instalację przed wzrostem ciśnienia znacznie przekraczającym dopuszczalny poziom. W jaki sposób działają te specyficzne urządzenia?

Automatyczny mechanizm to podstawowy wyróżnik

Zawory bezpieczeństwa są zróżnicowane pod względem budowy i przeznaczenia. Dobór konkretnego rozwiązania zależy w ogromnej mierze od ustalonego maksymalnego ciśnienia w instalacji. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się wersje wyposażone w sprężynę oraz specjalny mechanizm pływakowy. Zasada ich działania jest niezbyt skomplikowana – otóż w sytuacji, gdy nastąpi nagły i niepożądany skok ciśnienia otwierają się w celu przyjęcia nadmiaru danego czynnika i jego odprowadzenia (np. cieczy lub gazu w postaci pary).

W dalszej kolejności następuje ich automatyczne (samoczynne) zamknięcie pod wpływem siły wywieranej przez zginającą się sprężynę. Dzięki zastosowaniu omawianych elementów możliwa jest bardzo skuteczna ochrona wszelkich urządzeń, instalacji, pomp, separatorów i zbiorników znajdujących się w zakładach przemysłowych. Wysokiej jakości zawory bezpieczeństwa posiada w swoim bogatym asortymencie można zamówić na http://www.gtm-pv.pl/zawory-bezpieczenstwa.html.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

sześć + siedem =