Co znajduje się w zakładzie stolarskim?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W związku z rosnącym popytem w branży nieruchomości, przemysł meblarski ciągle się rozwija. W dobie tanich szaf, krzeseł czy ław z sieciówek zdawać by się mogło, że dla takich zawodów jak stolarz nie ma już miejsca na rynku. Nic bardziej mylnego! Wymagający klienci wciąż istnieją, a wraz z nimi popyt na spersonalizowane produkty wysokiej jakości produkowane na wymiar do konkretnych pomieszczeń. Profesja stolarza jeszcze przez długi czas będzie więc bardzo pożądana. Warto jednak wiedzieć, że nabycie odpowiednich umiejętności w tym fachu nie jest proste. Wymaga specyficznej wiedzy oraz wielu godzin spędzonych w stolarni. Niezbędne jest także posiadanie odpowiednich narzędzi, które pozwolą na tworzenie mebli zgodnie z projektem klienta.

Podstawowe narzędzia stolarskie

Każdy projekt tworzony w stolarni rozpoczyna się od odpowiedniego zaplanowania wszystkich czynności. Następnie należy zgromadzić odpowiedni budulec, z którego będą tworzone meble. Jest to nie tylko drzewo, które prawdopodobnie jako pierwsze przychodzi każdemu na myśl, ale także wszelkiego rodzaju sklejki, płyty drzewopochodne, a także lite deski. Aby stworzyć z nich materiały o odpowiednim wymiarze, niezbędne jest oznaczenie miejsc cięcia. Przeprowadzenie tej czynności jest możliwe dzięki odpowiedniemu ołówkowi oraz przymiarowi, który może występować w wersji metalowej lub drewnianej. Na tym etapie warto także wykorzystać przykładnicę kątową, która umożliwia precyzyjne cięcie pod odpowiednim kątem.

Narzędzia do cięcia drewna

Jedną z najważniejszych rzeczy wykorzystywanych w warsztatach stolarskich jest piła do drewna, która wstępuje w kilku rodzajach. Możemy wyróżnić między innymi płatnice, otwornice oraz grzbietnice. Osobną kategorię tego typu narzędzi tworzą też piły japońskie i kabłąkowe. Jeśli decydujemy się na ich zakup, wówczas koniecznie należy sprawdzić, w jaki sposób zostały wykończone i rozmieszczone ich zęby. Od tego będzie bowiem zależeć jakość cięcia oraz jego szybkość. Doświadczony stolarz zdaje sobie także sprawę z tego, że kształt zębów piły świadczy o tym, czy nadaje się ona do cięcia poprzecznego, czy też podłużnego.

Jeśli natomiast potrzebujemy narzędzia, które umożliwi nam cięcie pod odpowiednim kątem, wówczas przyda się tak zwana ukośnica. Jest to piła ukośna przesuwna, która charakteryzuje się przede wszystkim lekkością i niewielkimi rozmiarami, ale także stabilną podstawą. W przypadku wyboru tego typu narzędzia warto zadbać o to, aby posiadało ono odpowiednie osłony, które zapewnią bezpieczeństwo w pracy. Natomiast jeśli komuś zależy na dużej precyzji cięcia, wówczas powinien postawić na pilarko-zagłębiarkę.

Pozostałe narzędzie wykorzystywane w zakładzie stolarskim

Świetną pomocą dla każdego stolarza w procesie tworzenia mebli są wszelkiego rodzaju szczypce stolarskie. Najbardziej znanymi są kombinerki, które służą do przytrzymywania różnych przedmiotów. Choć z powodzeniem można ich używać również do cięcia, to do tego typu pracy wykorzystuje się przede wszystkim obcęgi, czyli inaczej szczypce czołowe lub boczne.

Przydatne są także imadła, czyli narzędzia, dzięki którym możliwe staje się ustabilizowanie drewnianych elementów podczas czynności, takich jak cięcie czy wiercenie. Wykorzystuje się je także do klejenia przedmiotów, które dzięki imadłu mogą na dłużej pozostać w jednej pozycji, a co za tym idzie – dokładnie się zespoić. Lżejszą wersją tego typu narzędzia są ściski stolarskie. Mają one nieskomplikowaną budowę, a dodatkowo można je łatwo przenosić w różne miejsca.

Narzędziem, bez którego praca stolarza byłaby niemożliwa, a przynajmniej nie tak efektywna, są dłuta do drewna. Przykładowe można znaleźć tutaj: https://dluta.pl/. Choć zdawać by się mogło, że sprawdzą się one tylko w rękach artystów, to również osoby zajmujące się produkcją mebli posługują się nimi z powodzeniem. Dzięki dłutom możliwe bowiem staje się tworzenie różnego rodzaju nieregularnych wgłębień oraz rowków. Wykorzystuje się je także do frezowania. Narzędziem pozwalającym na wykonywanie otworów w drewnie jest wiertarka oraz wiertarko-wkręcarka.

Kolejnymi przedmiotami znajdującymi się w zakładzie stolarskim są strugi i heble. Wykorzystuje się je do wygładzania drewna, a także do usuwania takich warstw, których nie da się wykorzystać w procesie tworzenia mebla. Tego typu przedmioty pozwalają też na zaokrąglanie krawędzi czy żłobienie. Jest to możliwe dzięki specjalnym nożom, które można wymieniać i dobierać w zależności od pracy, którą chcemy wykonać. Ważnym przedmiotem w ręce stolarza są też narzędzia do szlifowania drewna.

Podstawowym z nich jest papier ścierny o różnej gradacji. Jeśli umieścimy go w odpowiednim urządzeniu, wówczas otrzymamy szlifierkę ręczną lub elektryczną. Zazwyczaj rekomenduje się używanie tej drugiej wersji, ponieważ praca z nią jest dużo bardziej efektywna. Do tego typu działań używa się także pilników oraz tarników. Ich wykorzystanie jest szczególnie wskazane, jeśli podejmujemy pracę z małymi elementami. Oba te narzędzia mogą mieć różnorodne kształty, np. płaski, okrągły lub trójkątny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sport nad wodą – jaką odzież wybrać
Sport nad wodą – jaką odzież wybrać
Bez pewnych części odzieży bardzo trudno byłoby się obejść, chcąc uprawiać sporty wodne. Z roku na rok, w naszym kraju […]
Praca na budowie – jaka odzież jest wymagana?
Praca na budowie – jaka odzież jest wymagana?
Praca na budowie wymaga założenia odpowiedniej odzieży, która jednocześnie będzie chronić, a z drugiej strony nie przeszkadzać w wykonywaniu pracy, […]
Jak ozdobić nowoczesną kuchnię?
Jak ozdobić nowoczesną kuchnię?
Funkcjonalność i estetyka Nowoczesna kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna. Liczy się ergonomia zastosowanych rozwiązań technicznych, ma być wygodnie i […]