Jakie parametry są ważne podczas zakupu kompletnego sprzęgła?

Sprzęgło to jeden z najistotniejszych elementów układu napędowego w samochodzie. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie z wykorzystaniem siły tarcia ruchu obrotowego z wału silnika na wał skrzyni. Dzięki temu możliwa jest płynna i bezproblemowa zmiana biegów w pojeździe. Chroni ono także elementy napędowe przed przeciążeniami.

Jak wygląda budowa sprzęgła?

Kompletne sprzęgło składa się z trzech podstawowych elementów, takich jak tarcza, docisk i łożysko.

Tarcza amortyzuje przeciążenia, które powstały w momencie ruszania, dodawania gazu lub ostrego hamowania. W chwili wystąpienia takiej sytuacji skutecznie tłumi ona szarpanie silnika. Kompletne sprzęgło powinno posiadać więc ten element, który będzie właściwie spełniał swoją rolę.

Docisk odpowiada za właściwe przyciskanie tarczy do koła zamachowego. Jeśli jest on zbyt słaby pojawia się tzw. względny docisk, w wyniku którego dochodzi do szybszego i nieprawidłowego zużycia się tych części. Kupując więc ten element trzeba sprawdzić czy ma właściwą siłę.

Ostatnim elementem składowym jest łożysko odpowiadające za włączanie i wyłączanie sprzęgła. Najczęstszą przyczyną jego zużycia w pojeździe jest zły styl jazdy kierowcy. Gwałtowne ruszanie i mocne hamowanie bardzo niekorzystnie wpływają na jego pracę i powodują jego szybkie zniszczenie. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana na nowe. Poszukując tej części w celu zakupu warto zajrzeć na przykład na stronę internetową: https://shop.acauto.pl/pol_m_Kategoria_Sprzeglo-kompletne-776.html.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

4 × 2 =