Nerwica, depresja, zaburzenia odżywiania, lęki i natręctwa czy schizofrenia – te oraz inne problemy psychologiczne i zaburzenia emocjonalne nazywane bywają już chorobami cywilizacyjnymi. Nieustanny stres i życie w biegu nie sprzyjają zachowaniu równowagi psychicznej, dlatego coraz więcej osób decyduje się na podjęcie terapii. Istnieje wiele modeli pracy terapeuty z pacjentem, a jednym z nich jest technika poznawczo-behawioralna (CBT, ang. cognitive behavioral therapy).
Metoda poznawczo-behawioralna zakłada wsparcie pacjenta poprzez zmianę destrukcyjnego sposobu myślenia. Pacjent uczy się rozpoznawać utrwalone błędne przekonania i kierować swoje myśli na właściwe, korzystniejsze tory sprzyjające sprawnemu funkcjonowaniu. W swoich założeniach odwołuje się między innymi do teorii uczenia się i uwzględnia znaczenie procesów poznawczych. Nurt ten charakteryzuje się ograniczeniem w czasie i czasami może zastąpić leczenie farmakologiczne.
Terapia zakłada, że każdego nabytego wzorca, po jego rozpoznaniu, można się również oduczyć. Ogromnym wsparciem w tej kwestii jest terapia schematu, dostępna m.in. na https://www.centrum-ja.com.pl/terapia-schematu/, łącząca w sobie różnorodne metody i pomagająca pacjentom uporać się z problemami emocjonalnymi i psychologicznymi, które obniżają jakość ich życia, oraz wyzwolić się z niszczących sposobów myślenia.
Sprawnie i profesjonalnie przeprowadzona terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym stanowi skuteczny środek do walki z zaburzeniami natury psychologicznej. Należy pamiętać, że wcześnie rozpoczęte leczenie zwiększa szanse na odzyskanie równowagi psychicznej, dlatego też nie warto zwlekać z jego rozpoczęciem.