Czym jest CBT i jak może wesprzeć w powrocie do zdrowia psychicznego?

Nerwica, depresja, zaburzenia odżywiania, lęki i natręctwa czy schizofrenia – te oraz inne problemy psychologiczne i zaburzenia emocjonalne nazywane bywają już chorobami cywilizacyjnymi. Nieustanny stres i życie w biegu nie sprzyjają zachowaniu równowagi psychicznej, dlatego coraz więcej osób decyduje się na podjęcie terapii. Istnieje wiele modeli pracy terapeuty z pacjentem, a jednym z nich jest technika poznawczo-behawioralna (CBT, ang. cognitive behavioral therapy).

Na czym polega terapia CBT?

Metoda poznawczo-behawioralna zakłada wsparcie pacjenta poprzez zmianę destrukcyjnego sposobu myślenia. Pacjent uczy się rozpoznawać utrwalone błędne przekonania i kierować swoje myśli na właściwe, korzystniejsze tory sprzyjające sprawnemu funkcjonowaniu. W swoich założeniach odwołuje się między innymi do teorii uczenia się i uwzględnia znaczenie procesów poznawczych. Nurt ten charakteryzuje się ograniczeniem w czasie i czasami może zastąpić leczenie farmakologiczne.

Terapia schematu ważnym elementem CBT

Terapia zakłada, że każdego nabytego wzorca, po jego rozpoznaniu, można się również oduczyć. Ogromnym wsparciem w tej kwestii jest terapia schematu, dostępna m.in. na https://www.centrum-ja.com.pl/terapia-schematu/, łącząca w sobie różnorodne metody i pomagająca pacjentom uporać się z problemami emocjonalnymi i psychologicznymi, które obniżają jakość ich życia, oraz wyzwolić się z niszczących sposobów myślenia.

Sprawnie i profesjonalnie przeprowadzona terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym stanowi skuteczny środek do walki z zaburzeniami natury psychologicznej. Należy pamiętać, że wcześnie rozpoczęte leczenie zwiększa szanse na odzyskanie równowagi psychicznej, dlatego też nie warto zwlekać z jego rozpoczęciem.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

trzy + czternaście =