Czego nie powinieneś robić z automatyczną skrzynią biegów?

Automatyczne skrzynie biegów przekonują do siebie coraz więcej osób. Skrzynie automatyczne znacznie różnią się od manualnych, przez co możemy je nieświadomie uszkodzić. O czym warto pamiętać podczas jazdy automatem?

Odpowiednie korzystanie z automatycznej skrzyni biegów

Skrzynie automatyczne są bardziej komfortowe od manualnych, jednak często są też bardziej narażone na usterki. Warto dobrze zaznajomić się z jej działaniem – naprawa skrzyń automatycznych jest dość kosztowna. Oto kilka rzeczy, których powinniśmy unikać przy jeździe automatem:

Włączanie trybu „P” podczas poruszania się

Trybu „P” należy używać podczas postoju auta. Włączenie go w trakcie poruszania może sprawić, że skrzynia zablokuje się na aktualnym biegu, przez co może dojść do jej uszkodzenia. Na szczęście nowsze modele posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią nas przed takim manewrem.

Nagła zmiana z trybu „D” na „R”

Zbyt szybkie przełączenie z trybu jazdy na bieg wsteczny może skutkować poważną awarią. Jeśli chcemy skorzystać z trybu „R”, samochód powinien stać w miejscu. Warto także uważać, aby nie gasić samochodu na tych biegach – może to niekorzystnie wpłynąć na naszą skrzynię biegów.

Nieregularna wymiana oleju

W każdym aucie z automatyczną skrzynią biegów należy zadbać o okresową wymianę oleju. Ilość przejechanych kilometrów na jednym oleju jest zależna od rodzaju skrzyni. W tradycyjnych automatach olej powinien być wymieniony maksymalnie po 60 tys. km, a w przypadku skrzyń dwusprzęgłowych ten okres może się wydłużyć nawet do 120 tys. km.

 • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

 • Wszystko, co warto wiedzieć o OC

  Ubezpieczenie OC tyczy się każdego pojazdu silnikowego i jest ono dla niego obowiązkowe. Niezależnie więc czy jeździmy autem osobowym, motocyklem, […]

 • Czy drewniany domek może być całoroczny?

  Drewniane domki jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z domkami letniskowymi, w których można mieszkać jedynie w lecie. Obecnie stosowane […]

 • Modne modele wanien

  Pomimo, że kabiny prysznicowe zdają się zyskiwać coraz większą popularność, wanny nadal stanowią podstawowy element aranżacji wielu łazienek. Niektórzy bowiem […]

 • Białe wina wytrawne, które warto spróbować

  Białe wina wytrawne uznawane są za delikatniejsze od czerwonych i pozbawione są garbników, które odpowiadają za cierpki smak. Stanowią doskonałe […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

jeden × 3 =