Suszenie to jeden z najwygodniejszych sposobów przechowywania grzybów. Dzięki temu jesienne zbiory zajmują niewiele miejsca, nie potrzebują żadnych specjalnych warunków, a dodatkowo zyskują wyjątkowy, wzmocniony smak i świetnie nadają się do wielu potraw. Jak więc je używać w kuchni i z czym podawać?
Przed dodaniem do większości potraw suszone grzyby trzeba najpierw namoczyć w wodzie przez kilka godzin, by zmiękły i nadawały się do krojenia i smażenia. Wyjątkiem są jednak zupy – do gotującego się wywaru możemy wrzucać grzyby suche. Niewielka garść idealnie podkreśli aromat bulionu, który potem możemy przerobić na sycącą zupę z kaszą czy gulasz z mięsem. Przed suszeniem warto grzyby dokładnie wyczyścić i podzielić na mniejsze części, a jeśli korzystamy z produktów gotowych, wtedy wybierajmy zaufanych producentów, jak chociażby https://devaldano.pl/, będziemy mieć dzięki temu pewność, że nie znajdziemy w daniu żadnych nieczystości.
Suszone grzyby, namoczone i ewentualnie pokrojone, możemy dorzucić także do podsmażonej cebulki i śmietanki, tworząc w ten sposób pyszny i prosty sos grzybowy, idealny do mięs czy makaronu. Wśród ziół pasujących do takich dań warto pamiętać o tymianku, majeranku i oczywiście pieprzu – dzięki nim potrawa będzie mieć wielowymiarowy, wciągający smak. A w okresie Bożego Narodzenia suszonych grzybów nie może zabraknąć w uszkach do barszczu czy pierogach z kapustą i grzybami, a w niektórych rejonach Polski popularna jest świąteczna zupa grzybowa, do której możemy zużyć zapas suszonych grzybów.