Jak oswoić kota z nowym miejscem?

Koty są zwierzętami z natury mało ufnymi. Domowe mruczki są bardzo wrażliwe na nagłą zmianę otoczenia i potrzebują czasu, aby odnaleźć się w nowym miejscu lub przy innym właścicielu. Czasami ich okres przystosowywania się do okolicy może zająć nawet do kilku tygodni – w zależności czy konkretny kot jest ciekawskim lub bardziej wycofanym zwierzakiem. Sam proces oswajania pupila z nowym miejscem nie jest skomplikowany – liczy się czas, spokojna atmosfera oraz akcesoria, które mogą pomóc w szybszej aklimatyzacji. 

Co pomoże kotu w szybszej aklimatyzacji?

Przede wszystkim właściciel mruczka musi wykazać się cierpliwością oraz spokojem. Koty potrzebują czasu, aby zapoznać się z nowym miejscem zamieszkania. W tym celu warto przygotować osobne pomieszczenie, w którym zwierzak będzie przebywał przez większość czasu. Dzięki temu odzyska spokój i przekona się, że nie grozi mu niebezpieczeństwo. Podczas oswajania mruczka z nowym otoczeniem warto pamiętać o niezbędnych akcesoriach. Dobrze sprawdzą się zabawki edukacyjne dla kota (np. tor do zabawy), które zmniejszą uczucie napięcia i zaciekawią pupila.

Warto mieć też jakieś stare gadżety, które można położyć w legowisku lub obok niego, dzięki czemu kot będzie się czuł bezpieczniej i szybciej przekona się do nowego lokum.  W przypadku osobników starszych, schorowanych lub zestresowanych nową sytuacją dobrze sprawdzą się miski dla kota na stojaku. Podczas ich używania mruczek nie obciąża mocno szyi ani przednich łap, a picie czy jedzenie staje się wygodniejsze.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

12 − 2 =