Kolizja samochodowa – jak ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy?

Mało kto wyobraża sobie, aby w dzisiejszych czasach przemieszczać się bez samochodu. Korzystamy z niego na co dzień, najczęściej przemierzając kolejne trasy bezpiecznie i bez większych niespodzianek. W końcu może się jednak zdarzyć, że staniemy się uczestnikami kolizji, której nie będziemy sprawcami. W takiej sytuacji możemy ubiegać się o odszkodowanie z OC drugiego uczestnika wypadku. Jak można to zrobić i na co trzeba zwrócić uwagę?

Starania o odszkodowanie krok po kroku

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że szybkie i skuteczne uzyskanie wysokiego odszkodowania zależeć będzie w znacznym stopniu od dowodów, jakie przedstawione zostaną ubezpieczycielowi. Dlatego też warto zacząć gromadzić je już od chwili zdarzenia, dokładnie dokumentując wszystko, co może działać na naszą korzyść. Należy ustalić również winę, która o ile czasem jest jasna, to w niektórych przypadkach może być trudna do rozpoznania. Wówczas konieczne będzie skontaktowanie się z policją, która zbada przyczyny wypadku.

Jeżeli rozstrzygnięcie świadczy o winie drugiego uczestnika, to następnym etapem jest poinformowanie o tym spółki ubezpieczeniowej, z której usług ta osoba korzysta. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki. Firma oszacuje następnie szkody, które przełożą się na odpowiadającą im sumę odszkodowania. Chcąc, aby było ono jak najwyższe, warto zestawić propozycję ubezpieczyciela z własnymi wyliczeniami, a w razie nieścisłości, po prostu złożyć reklamację. Jeżeli będziemy realizować odszkodowanie po wypadku Kraków jest jednym z miast, gdzie właściwe podmioty z pewnością uznają dobrze umotywowane odwołania. Pamiętając o tym wszystkim będziemy mogli być pewni, że sprawiedliwe odszkodowanie trafi w nasze ręce.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

dwadzieścia − jedenaście =