Skrót „MVAC” – czy wiesz co oznacza?

Przemysłowe systemy wentylacji i klimatyzacji są przeznaczone do kontroli i zarządzania temperaturą, wilgotnością, jakością powietrza i ruchem powietrza w budynku. W zastosowaniach przemysłowych systemy te określa się mianem wentylacji mechanicznej (MVAC). Wentylacja przemysłowa znacząco różni się od domowej, a wynika to z faktu, że firmy mają dużo większe potrzeby niż mieszkańcy małego domku.

System wentylacyjny może pełnić wiele różnych funkcji w środowisku przemysłowym. Może być używany do dostarczania świeżego powietrza do budynku lub usuwania zużytego powietrza z budynku. Może być również wykorzystywany do utrzymania właściwego poziomu wilgotności w miejscu pracy poprzez cyrkulację pary wodnej przez system.

Elementy wentylacji przemysłowej

Do głównych elementów systemu wentylacji przemysłowej należą:

  • Centrala wentylacyjna (AHU) – AHU jest podstawowym elementem w każdym rodzaju systemu MVAC, ponieważ zapewnia energię potrzebną do przemieszczania powietrza w całym obiekcie. Niektóre centrale mogą zawierać filtry, które oczyszczają napływające powietrze, podczas gdy inne mogą nie mieć żadnych filtrów.
  • Kanały dystrybucji powietrza – Kanały te rozprowadzają klimatyzowane powietrze w różnych częściach obiektu zgodnie z ich potrzebami. Na przykład, w niektórych obszarach można utrzymać niższą temperaturę niż w innych, zapewniając tam większą moc chłodniczą za pomocą dodatkowego wentylatora lub wymiennika ciepła w kanale. Pomaga to zapobiegać powstawaniu gorących punktów w niektórych obszarach hali fabrycznej lub przestrzeni biurowej.
  • Wieże chłodnicze – Wieże chłodnicze to duże konstrukcje, które znajdują się poza granicami obiektu i pomagają usunąć nadmiar ciepła z powietrza, zanim zostanie ono zwrócone do budynku. Ich działanie polega na odparowaniu wody do postaci pary, która następnie w ciepłe dni unosi się do atmosfery.
  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

7 + dziewięć =