Rozrusznik – kluczowy element silnika spalinowego

Auta zasilane olejem napędowym lub benzyną muszą posiadać zespół startowy. Bez niego nie da się uruchomić pojazdu. Integralną jego częścią jest rozrusznik samochodowy. Składa się on z silniczka elektrycznego oraz zębatki umożliwiającej napęd koła zamachowego. Działanie tego mechanizmu jest chwilowe i ma na celu rozpoczęcie procesu obrotu wału korbowego. Rozrusznik jest najczęściej elementem elektrycznym, który otrzymuje zasilanie z akumulatora.

Niewielkie urządzenie o dużej mocy

Rozrusznika używamy zawsze wtedy, gdy chcemy uruchomić silnik pojazdu. Zazwyczaj polega to na przekręceniu kluczyka w stacyjce lub naciśnięciu przycisku startowego. Gdy jednak nie udaje się w ten sposób uruchomić samochodu, oznacza to, że doszło do awarii. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej naprawić uszkodzoną część lub zakupić ten element w sklepie https://www.shop.bendiks.pl/ z częściami zamiennymi. Do podstawowych elementów składowych rozrusznika zaliczamy wirnik, cewkę stojana, szczotki węglowe, elektromagnes, bendiks oraz obudowę. W zależności od rodzaju pojazdu rozrusznik może mieć różne rozmiary. Zazwyczaj jednak jest to niewielkie urządzenie, które posiada wystarczającą moc, do uruchomienia wału korbowego. Przy tym kluczowe znaczenie ma napięcie, jakie jest przekazywane z akumulatora do włącznika elektromagnetycznego.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

dwadzieścia − szesnaście =