Powszechnie używane surowce w ramach opału

Materiały opałowe można podzielić na kilka kluczowych kategorii. Ich wykorzystanie regulowane jest przez rodzaj pieca oraz zalecenia producenta. Przestrzeganie tych zasad wydłuża czas eksploatacji urządzenia i minimalizuje ryzyko usterek. Najpopularniejszym rodzajem paliw stałych jest węgiel kamienny, czyli skała osadowa pochodzenia roślinnego. Poprzez wygrzewanie węgla w piecu koksowniczym, pozbawionym dostępu powietrza, wytwarzany jest koks. Pod wpływem wysokiej temperaturze zostaje wyekstrahowany z węgla gaz oraz smoła. Paliwo wykorzystywane jest głównie w energetyce, wyróżnia się wyższą kalorycznością niż węgiel. Wymaga specjalnych pieców.

Drewno i jego pochodne

Jako materiał opałowy wykorzystuje się również drewno, otrzymywane ze ściętych drzew. Stosuje się zarówno drewno liściaste, jak i iglaste. Najważniejszym jego parametrem jest wilgotność. Optymalna jego wartość wynosi ok. 25%, otrzymywana jest poprzez co najmniej roczne sezonowanie. Z drewna otrzymywany jest również pellet, czyli biomasa sprasowana pod wysokim ciśnieniem. Zwykle do jej wyprodukowania wykorzystuje się odpady oraz trociny. Pod wpływem prasowania powstają walce o różnej średnicy. Charakterystyczny kształt otrzymywany bez użycia kleju ani innych syntetycznych dodatków. Materiał opałowy należy do paliw ekologicznych i odnawialnych. Podczas jego spalania powstaje mało popiołu, który może dodatkowo posłużyć jako nawóz. Jeśli chodzi o pellet Białystok jest miastem, gdzie w wielu miejscach można go zakupić.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

trzy × 3 =