Co przyda się na tarasie?

Choć przy aranżacji domu skupiamy się często przede wszystkim na wnętrzu, to nie można zapominać o przestrzeniach zewnętrznych. Dobrze zorganizowany taras może się okazać reprezentatywnym miejscem do przyjmowania gości lub naszą codzienną oazą i strefą wypoczynku. Warto dostosować ten rejon nie tylko pod kątem tego co sobie wyobrażamy, ale też jakim metrażem dysponujemy. Szczególnie rozsądnie trzeba podejść do niewielkiego tarasu, który łatwo zagracić, a przez to stracić przyjemność z użytkowania tego miejsca.

Oświetlenie i osłony

Zacznijmy od rzeczy uniwersalnych, które będą przydatne bez względu na to jak duży jest dany taras i co chcielibyśmy na nim umieścić. Na pewno niezbędnym elementem będzie oświetlenie, gdyż w praktyce wiele czasu będziemy tam spędzać wieczorami, gdy na dworze panuje już zmrok. Nie trzeba tam wprowadzać wiele światła, a wręcz przeciwnie – może być to jedynie delikatne rozjaśnienie, co nada tej przestrzeni dodatkowego uroku i romantyzmu. Pozwoli to natomiast spokojnie się przemieszczać czy zabrać ze sobą kubek z herbatą. Często stosowanym rozwiązaniem jest doprowadzenie na zewnątrz elektryczności. Można się wtedy zdecydować na ozdobną lampę zewnętrzną lub też nowoczesne lampki LED, które będą stanowiły dodatkową ozdobę tarasu.

Opcją wartą rozważenia są natomiast wszelkie świeczki, lampiony czy latarenki. Nadadzą one temu miejscu wyjątkowego charakteru i dla wielu osób są wystarczającym źródłem światła względem tarasu, z którego doskonale korzysta się właśnie w półmroku. Można wtedy zupełnie się zrelaksować czy spędzić romantyczny wieczór z drugą połówką. Niezwykle istotnym elementem wyposażenia na tarasie są markizy lub parasole, pozwalające osłonić się przed deszczem lub nadmiarem słońca. Niektórzy decydują się też na kupienie lub przygotowanie samemu materiałowych parawanów, które można zamontować jako osłonę w wietrzne dni.

Niewielki taras

Choć pomysłów na zaaranżowanie tej przestrzeni jest bardzo wiele, to nie warto realizować ich wszystkich, gdy dysponujemy niewielkim metrażem. Taki taras można przeładować rzeczami, a przez to nie tylko będzie się on prezentował nieatrakcyjnie, ale i szybko stracimy radość ze spędzania tam czasu, aż wreszcie z tego zrezygnujemy. By tego uniknąć trzeba wybrać maksymalnie funkcjonalne rozwiązania, dzięki czemu miejsce wciąż będzie wielofunkcyjne, lecz jednocześnie nie będziemy się tam czuli przytłoczeni. Na pewno warto pomyśleć o składanych krzesłach drewnianych, które można odwiesić potem na umocowanych na ścianie hakach.

Nie należy decydować się na wielki stół – zamiast niego lepiej postawić tam mniejszy stolik, który będzie można przestawić w chwili, gdy nie przyjmujemy żadnych gości. Wtedy też z pewnością wystarczy nam jedno czy dwa rozstawione krzesełka, a reszta z nich nie będzie niepotrzebnie zajmowała przestrzeni. Dobrym pomysłem jest również solidna skrzynia, którą możemy postawić gdzieś w narożniku lub z boku. Można tam schować konewki, szczotki czy wszelkie inne, potrzebne gadżety, by nie walały się po stolikach i parapetach.

Wybierając mocną skrzynię, zyskamy także dodatkowe miejsce do siedzenia, gdyż może na niej spocząć któryś z zaproszonych gości. Nieodzowną częścią tarasu jest roślinność, natomiast w przypadku tych niewielkich przestrzeni dobrze jest przemyśleć wybór donic lub skrzyni wiszących, dzięki którym nie ograniczymy sobie miejsca na podłodze. Część z nich można zawiesić na zewnątrz balustrady, co będzie jeszcze wygodniejsze, a jednocześnie dobrze się prezentuje.

Większa przestrzeń

Dysponując dużym tarasem ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. Na pewno nie można zapomnieć o meblach ogrodowych plastikowych, które można postawić tam na cały sezon. Łatwo będzie je przenosić, a także czyścić, co jest niezwykle istotne. W ciepłe dni na zewnątrz chętnie odpoczniemy też w środku dnia czy odbędziemy popołudniową drzemkę, więc ciekawym rozwiązaniem jest hamak, o ile będzie oczywiście istniała możliwość jego solidnego umocowania. Dla entuzjastów dań z rusztu z pewnością przyda się na tarasie grill, natomiast pozostałą wolną przestrzeń można wypełnić efektownymi donicami stojącymi.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

11 − 7 =