Jakie są przyczyny drętwienia kończyn? (I kiedy powinniśmy zacząć się tym martwić?)

Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk i nóg jest ucisk na nerwy lub niedokrwienie. Niewygodna pozycja siedzenie lub spania może spowodować mrowienie kończyn i jest to chwilowa dolegliwość. Niekiedy zdarza się, że przyczyną powracających i uciążliwych drętwień są choroby neurologiczne. Jak pozbyć się tej dolegliwości i kiedy jest ona poważna?

Sporadyczne uczucie drętwienia w kończynach występuje u każdego człowieka. Są one spowodowane nieprawidłowym trybem życia, zbyt długim pozostaniu w jednej pozycji, zakładaniem nogi na nogę czy ciągłym  podpieraniem się na jednym przedramieniu. Takie mrowienia mijają po zmianie pozycji i rozruszaniu zdrętwiałej okolicy ciała. Natomiast jeżeli drętwienie pojawia się nagle, bez żadnej przyczyny, występuje przewlekle w tym samym obszarze, należy skonsultować się z lekarzem. Powodów, dlaczego kończyny drętwieją jest bardzo wiele, dlatego lekarz musi przeprowadzić wywiad, zbadać drętwiejącą kończynę i czasami skierować na badania np. prześwietlenie RTG. Drętwienie lewej ręki i palców może świadczyć o zawale mięśnia sercowego, a drętwienie kończyn dolnych lub górnych może być spowodowane wypadnięciem krążka międzykręgowego, który uciska na nerw dając uczucie mrowienia. Uporczywe mrowienie może także wskazywać na uszkodzenie nerwu. Jednym z częstych schorzeń jest zespół cieśni nadgarstka, który jest spowodowany uszkodzeniem nerwu pośrodkowego. Objawia się odczuwaniem drętwienia nadgarstka, kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Każdy nerw w organizmie unerwia inny obszar, więc każde uszkodzenie nerwu będzie dawało uczucie mrowienia w innym obszarze. W takich dolegliwościach niezbędna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu oraz specjalisty, ponieważ źródło problemu samo nie zostanie wyleczone, a stan może się pogorszyć.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Jedna myśl w “Jakie są przyczyny drętwienia kończyn? (I kiedy powinniśmy zacząć się tym martwić?)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

2 × cztery =