Formalności związane z transportem ponadgabarytowym – co warto wiedzieć

Transport ładunków ponadgabarytowych pełni ważną rolę w funkcjonowanie wielu zakładów przemysłowych. W ten sposób możliwy jest przewóz sprzętu lub urządzeń umożliwiających funkcjonowanie danej firmy. Aby jednak móc przewieźć ładunki ponadnormatywne należy spełnić szereg formalności. Zobaczmy, na czym one polegają.

Transport ponadgabarytowy a formalności i pozwolenia

Ładunki ponadgabarytowe zwane są także ponadnormatywnymi lub nienormatywnymi. Można o nich mówić wtedy, gdy dany ładunek przekracza parametry określone w przepisach związanych z ruchem drogowym. Najczęściej są to urządzenia i maszyny przeznaczone do wykonywania określonej pracy w różnych branżach. Mogą to być także elementy linii produkcyjnych oraz część instalacji, np. kominy lub kotły. Do tej kategorii zaliczyć możemy także obiekty budowlane, jednostki pływające czy pojazdy.

Jeżeli więc naszej firmie potrzebny jest profesjonalny transport spedycja Katowice śląskie to miejsce, gdzie ze względu na specyfikę regionu, tego typu firm jest naprawdę sporo. Zajmują się one bezpiecznym transportem zleconych towarów. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Jednym z nich jest zezwolenie na przewóz ładunku ponadgabarytowego. W dokumencie tym określone są dodatkowe warunki, które muszą być spełnione przez firmę spedycyjną. Mogą to być m.in. szczegółowe wytyczne dotyczące przejazdów przez mosty i wiadukty czy też konieczność zapewnienia asysty pilota. W przypadku bardzo ciężkich ładunków możliwe jest uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie transportu wyłącznie w godzinach nocnych. W przeciwnym wypadku przewóz może utrudniać przemieszczanie się pozostałym użytkownikom dróg.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

piętnaście − 8 =