W jakim celu przeprowadza się absorpcyjną spektrometrię atomową?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Atomowa spektrometria absorpcyjna to technika analizy chemicznej stosowana do identyfikacji stężenia pierwiastków w próbce. Została wynaleziona przez Josepha Normana Lockyera w 1874 roku. Metoda działa poprzez przepuszczenie wiązki atomów przez płomień, co powoduje ich wzbudzenie i emisję światła o charakterystycznej długości fali. Światło to jest zbierane przez spektrometr, który pozwala zmierzyć intensywność światła przy różnych długościach fali (kolorach). Porównując tę intensywność z intensywnością oczekiwaną od znanych wzorców, można określić stężenie pierwiastków obecnych w próbce.

Absorpcyjna spektrometria atomowa może być stosowana do analizy jakościowej (do identyfikacji pierwiastka) lub ilościowej (do określenia jego stężenia). Jest ona często stosowana w połączeniu z innymi technikami analitycznymi, takimi jak spektroskopia fluorescencji rentgenowskiej lub spektrometria emisji atomowej ze sprzężeniem indukcyjnym (ICP-AES) w celu przeprowadzenia analiz wielopierwiastkowych na złożonych próbkach, takich jak minerały lub skały.

Jakie korzyści są z przeprowadzania takiej metody analitycznej?

Główną zaletą atomowej spektometrii absorpcyjnej w porównaniu z innymi technikami spektroskopowymi, takimi jak spektroskopia w zakresie promieniowania ultrafioletowego i widzialnego czy spektroskopia w podczerwieni, jest możliwość pomiaru bardzo niskich stężeń pierwiastków analitycznych z wysoką precyzją. To czyni ją niezwykle użyteczną w zastosowaniach związanych z monitorowaniem środowiska, gdzie stężenie pierwiastków śladowych w próbkach wody lub gleby może być mniejsze niż jedna część na miliard.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podstawowe zasady zdrowego odżywiania
Podstawowe zasady zdrowego odżywiania
Zdrowe odżywianie jest gwarancją energii, siły i witalności, a co za tym idzie – sukcesu! Dieta bogata w witaminy i […]
Poduszki lateksowe – plusy i minusy
Poduszki lateksowe – plusy i minusy
Poduszka lateksowa to produkt, którego popularność zdecydowanie rośnie w ostatnim czasie. Ludzie coraz częściej stawiają na ten materiał i wybierają […]
Co zrobić żeby plony były obfite?
Co zrobić żeby plony były obfite?
Jeśli rolnik chce zwiększyć plony swoich upraw, musi stosować nawozy. Rolnicy mogą stosować nawozy chemiczne lub organiczne, albo kombinację obu. […]