W jakim celu jest wykonywany rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to jedna z technik diagnostyki obrazowej stosowana w diagnostyce wielu chorób. Wykorzystuje on właściwości magnetyczne cząsteczek wody, które znajdują się w organizmie człowieka. Jeśli są one poddane działaniu fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości to zmieniają swój stan i i oddają energię poprzez wysyłanie fal o tej samej częstotliwości. Zjawisko to nazywane jest rezonansem.

Kiedy stosuje się rezonans magnetyczny?

Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala wykryć nieprawidłowości występujące w obrębie układu mięśniowego oraz szkieletowego. Dzięki niemu można sprawdzić przepływy w żyłach, a także ocenić kondycję serca. Badanie to stosuje się głównie do diagnozowania chorób układu nerwowego. Wykorzystywane jest także do wykrywania guzów w tkankach miękkich, sercu, płucach czy narządach rodnych. Całe badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent musi znajdować się w bezruchu, co przeważnie jest największym problemem. Przeprowadzaniem rezonansu magnetycznego zajmuje się wiele placówek medycznych w całym kraju, które posiadają niezbędny do tego sprzęt, a jedną z nich znaleźć można pod adresem http://klinikapoznan.pl/rezonans-magnetyczny/

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

cztery × pięć =