Ortodonta czy stomatolog – jak dobrać odpowiedniego specjalistę do swojego problemu?

Lekarzy zajmujących się jamą ustną oraz zębami potocznie nazywa się po prostu dentystami. Podstawowa stomatologia dzieli się jednak na wiele specjalizacji, które skupiają się na konkretnych obszarach leczenia. Do niektórych z nich należą: ortodoncja, protetyka stomatologiczna, chirurgia stomatologiczna, bądź chirurgia szczękowo-twarzowa. Najczęściej odwiedzanymi przez każdego z nas lekarzami są jednak stomatolog i ortodonta. Czym różni się zakres ich obowiązków i z jakimi problemami można się do nich zwracać?

Lekarz stomatolog – czym się zajmuje?

Stomatolog jest specjalistą zajmującym się funkcjonowaniem i leczeniem chorób zębów, języka, błony śluzowej, oraz pozostałych tkanek jamy ustnej. Do wykonywanych przez niego zabiegów należy między innymi: uzupełnianie braków zębowych, leczenie kanałowe i usuwanie zębów. Posiada on także wiedzę na temat odpowiedniej profilaktyki chorób jamy ustnej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jako że stomatolog jest zazwyczaj pierwszym lekarzem, do którego zgłaszają się pacjenci zmagający się z problemami dotyczącymi zębów, ważne jest, aby posiadał wiedzę ogólną – która w niektórych przypadkach pozwoli na wystawienie skierowania do innego specjalisty – na przykład do ortodonty. 

Lekarz ortodonta – zakres obowiązków

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych wadami szczękowo-twarzowymi. Wykonywane przez specjalistę zabiegi pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również zdrowotną – to właśnie lekarz ortodonta zakłada aparaty ortodontyczne, oraz zajmuje się dolegliwościami wynikającymi z nieprawidłowego zgryzu – na przykład chrapaniem, bólami głowy, bądź ścieraniem zębów. Do gabinetu ortodontycznego często zgłaszają się pacjenci z takimi problemami jak stłoczenie zębów, szpary w uzębieniu, albo brak wyrośnięcia zębów stałych na miejscu mlecznych. Wybór dobrego ortodonty jest kluczowy podczas procesu leczenia, dlatego warto poszukać sprawdzonego specjalisty. W obecnych czasach na szczęście z pomocą przychodzi Internet, w którym można znaleźć opinie na temat poszczególnych lekarzy, takich jak ortodonta Koszalin – La Dentica, to miejsce, które posiada wielu zadowolonych klientów, gdzie wykonamy wszystkie powyżej opisane zabiegi i uzyskamy fachową pomoc w wielu problemach z naszym uzębieniem.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

4 × trzy =