Większość energii elektrycznej w Polsce jest wytwarzana z węgla. Korzystanie z elektrowni węglowych powoduje wytwarzanie dużych ilości CO2, który jest odpowiedzialny za ocieplanie się klimatu. Z tego powodu w najbliższych latach Polska będzie zmuszona do tego, by znaleźć inne źródła pozyskiwania energii elektrycznej.
Alternatywą dla elektrowni węglowych ma stać się technologia fotowoltaiczna wykorzystująca odnawialne źródło energii, czyli słońce. Nowoczesne krzemowe ogniwa stosowane do produkcji paneli, pozwalają na przetwarzanie promieniowania słonecznego w prąd stały. Dzięki zastosowaniu inwerterów następuje jego przetworzenie w prąd zmienny, taki sam, jaki znajduje się w sieci. Podczas słonecznych dni energia wytwarzana przez instalację zasila urządzenia, a jej nadmiar jest automatycznie przesyłany do sieci. Korzystanie z paneli słonecznych pozwala na pozyskiwanie czystej i darmowej energii elektrycznej. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się jak działają systemy fotowoltaiczne Katowice to miejscowość, na terenie której działają profesjonalne firmy zajmujące się tą technologią.
Przyjmuje się, że żywotność nowoczesnych paneli fotowoltaicznych wynosi minimum 25 lat. Po upływie tego czasu zaczynają one tracić swą wydajność i konieczne jest przeprowadzenie ich wymiany. Szacuje się, że przy obecnych cenach energii oraz kosztach założenia instalacji, okres zwrotu z inwestycji dla przeciętnego gospodarstwa domowego wynosi około 6-7 lat. W związku z zapowiadanymi podwyżkami cen energii elektrycznej okres ten może ulec skróceniu. Osoba decydująca się na montaż paneli może starać się o dotację ze strony Państwa. Jej uzyskanie pozwala zmniejszyć koszty inwestycji.