Najczęstsze awarie frezarki – na co warto być przygotowanym?

Frezarka to urządzenie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu i przeznaczone do obróbki różnych materiałów. W zależności od potrzeb stosuje się maszyny pionowe, poziome lub uniwersalne. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się frezarki CNC. Pomimo tego, że tego rodzaju sprzęt jest wydajny i niezawodny, tak jak wszystkie urządzenia mechaniczne może ulec awarii.

Uszkodzenie elementów ruchomych

Najbardziej podatne na uszkodzenia są elementy ruchome frezarki. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim frezy, wiertła, paski napędowe, wrzeciona, a także łożyska. W przypadku urządzeń sterowanych numerycznie może dojść do awarii podzespołów elektronicznych. Zdaniem specjalistów mniej podatny na awarię jest system hydrauliczny oraz jednostka napędowa. Do najczęściej występujących objawów świadczących o tym, że z frezarką dzieje się coś niedobrego zaliczyć należy wibracje wyczuwalne podczas obróbki materiału. Możliwe jest również pojawienie się pęknięć na jego powierzchni.

Powszechne źródło problemów

Naprawa frezarek polega oczywiście na wymianie uszkodzonych elementów. Wykonywanie tego rodzaju czynności najlepiej powierzyć firmie specjalizującej się w świadczeniu tego rodzaju usług. Dzięki temu zyskuje się pewność, że urządzenie będzie działało prawidłowo i precyzyjnie. Aby uniknąć częstych awarii, należy zwrócić uwagę na prawidłowe korzystanie ze sprzętu. Najczęstszym źródłem problemów jest brak systematycznych przeglądów technicznych. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu i smarowaniu maszyny. Niewskazane jest poddawanie frezarki nadmiernym przeciążeniom, które mogą prowadzić do jej przegrzewania się.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

piętnaście − dwa =