Na jakie parametry projektora warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy zakupie projektora warto zwrócić uwagę na jego parametry. W szczególności trzeba sprawdzić poziom jasności, współczynnik kontrastu oraz rozdzielczość. Parametry te są zwykle podane na opakowaniu lub w instrukcji obsługi.

Jasność

Poziom jasności mierzony jest w lumenach (lm). Im wyższa jest ta liczba, tym mocniejszy będzie projektor. Jeśli potrzebujesz projektora do celów biznesowych i chcesz go używać w dużych pomieszczeniach lub audytoriach, to wybierz taki o wysokim poziomie jasności. Jeśli potrzebujesz kupić projektor tylko do oglądania w domu i nie masz zamiaru oglądać filmów w warunkach naturalnego oświetlenia, to wybierz model o jasności co najmniej 1000 lumenów.

Kontrast

Kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik kontrastu – różnica między czarnymi i białymi kolorami w obrazie. Jeśli projektor ma wysoki współczynnik kontrastu, to ciemne obszary będą wyglądały na ciemniejsze, a jasne na jaśniejsze niż w rzeczywistości. Parametr ten decyduje również o tym, jak ostry będzie obraz na ekranie.

Rozdzielczość

Trzecim ważnym parametrem jest rozdzielczość – pokazuje ona, ile pikseli (punktów) jest wyświetlanych jednocześnie na ekranie podczas korzystania z projektora – rozdzielczość 800 x 600 lub 1024 x 768 pikseli oznacza, że 800 lub 1024 punkty będą wyświetlane jednocześnie na jednej poziomej linii ekranu (nie oznacza to, że każda kropka zajmuje 1 piksel na ekranie). 

Uwzględniając powyższe parametry warto dokonać prawidłowego dla nas wyboru urządzenia. Jeśli zależy nam na wyższej rozdzielczości to można przejrzeć projektory laserowe LED, które mogą być wyposażone w wiele nowoczesnych funkcji, a także będą obsługiwać rozdzielczości Full HD czy 4K.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wykreować w pomieszczeniu przytulny nastrój?
Jak wykreować w pomieszczeniu przytulny nastrój?
W przytulnym pokoju, pełnym ciepłego światła, miękkich kocyków i migoczących świeczek, aż chce się przebywać. To doskonałe miejsce, by zagrzebać […]
Alkohole dla koneserów
Alkohole dla koneserów
Rozeznanie w dobrych gatunkach alkoholi może być trochę bezużyteczne w codziennym życiu, za to zyskuje na znaczeniu w sytuacjach biznesowych. […]
W jakie przybory i wyposażenie zaopatrzyć swoją nową kuchnię?
W jakie przybory i wyposażenie zaopatrzyć swoją nową kuchnię?
W typowej kuchni mogą się znaleźć wszystkie urządzenia i przybory potrzebne do przygotowania i podania posiłku, nawet dla czteroosobowej rodziny. […]