Na jakie parametry projektora warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy zakupie projektora warto zwrócić uwagę na jego parametry. W szczególności trzeba sprawdzić poziom jasności, współczynnik kontrastu oraz rozdzielczość. Parametry te są zwykle podane na opakowaniu lub w instrukcji obsługi.

Jasność

Poziom jasności mierzony jest w lumenach (lm). Im wyższa jest ta liczba, tym mocniejszy będzie projektor. Jeśli potrzebujesz projektora do celów biznesowych i chcesz go używać w dużych pomieszczeniach lub audytoriach, to wybierz taki o wysokim poziomie jasności. Jeśli potrzebujesz kupić projektor tylko do oglądania w domu i nie masz zamiaru oglądać filmów w warunkach naturalnego oświetlenia, to wybierz model o jasności co najmniej 1000 lumenów.

Kontrast

Kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik kontrastu – różnica między czarnymi i białymi kolorami w obrazie. Jeśli projektor ma wysoki współczynnik kontrastu, to ciemne obszary będą wyglądały na ciemniejsze, a jasne na jaśniejsze niż w rzeczywistości. Parametr ten decyduje również o tym, jak ostry będzie obraz na ekranie.

Rozdzielczość

Trzecim ważnym parametrem jest rozdzielczość – pokazuje ona, ile pikseli (punktów) jest wyświetlanych jednocześnie na ekranie podczas korzystania z projektora – rozdzielczość 800 x 600 lub 1024 x 768 pikseli oznacza, że 800 lub 1024 punkty będą wyświetlane jednocześnie na jednej poziomej linii ekranu (nie oznacza to, że każda kropka zajmuje 1 piksel na ekranie). 

Uwzględniając powyższe parametry warto dokonać prawidłowego dla nas wyboru urządzenia. Jeśli zależy nam na wyższej rozdzielczości to można przejrzeć projektory laserowe LED, które mogą być wyposażone w wiele nowoczesnych funkcji, a także będą obsługiwać rozdzielczości Full HD czy 4K.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrać pościel na swoje łóżko?
Jak dobrać pościel na swoje łóżko?
Wybierając pościel do swojego łóżka, warto kierować się przede wszystkim wygodą. Poduszki, kołdry czy narzuty powinny być wykonane z wysokiej […]
Potrawy z woka – w jaki sposób można je przyrządzić?
Potrawy z woka – w jaki sposób można je przyrządzić?
Wok zawsze kojarzy się nam z daniami chińskimi. Kuchnia azjatycka jest bardzo dobra i zdrowa, dlatego coraz więcej ludzi chce […]
Poliwęglan komorowy – co to jest i jakie ma zastosowanie w budownictwie?
Poliwęglan komorowy – co to jest i jakie ma zastosowanie w budownictwie?
Poliwęglan komorowy to materiał, który zyskuje coraz większą popularność w branży budowlanej ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Jest to […]