Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Mieszkania na wynajem to obecnie duża część rynku nieruchomości. Pojawia się coraz więcej inwestorów, którzy kupują mieszkania po to, aby wynająć je chętnym. Tych chętnych także nieustannie przybywa. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Czynniki wpływające na koszty najmu

To, jakie mieszkanie czy też jego część będziemy w stanie wynająć, określa zwykle budżet, którym dysponujemy, by miesięcznie uiszczać opłaty z tytułu najmu oraz rachunków za czynsz i media. Należy zdecydować zatem czy chcemy wynająć pokój, czy całe mieszkanie. Jeśli ma być to mieszkanie, należy rozważyć, jak duża przestrzeń będzie niezbędna do komfortowego użytkowania. Możliwości finansowe wyznaczają także okolicę, w której chcielibyśmy mieszkać. Droższe nieruchomości znajdują się zwykle blisko centrum i w sąsiedztwie najbardziej popularnych zakładów pracy czy uczelni. Nieruchomości na wynajem będą droższe, jeśli wyższy jej standard ich wykończenia. Mieszkania na wynajem w starszym budownictwie urządzone w niskim standardzie zwykle cechują się korzystniejszymi cenami najmu.

Zapisy w umowie najmu

Niezmiernie ważne przed wynajmem nieruchomości jest uzgodnienie jego warunków. Trzeba do tego podejść dość skrupulatnie, aby uniknąć problemów w trakcie wynajmu oraz po jego zakończeniu. Jeśli nie jesteśmy obeznani w dziedzinie rozwiązań prawnych dotyczących najmu, lepiej zdecydować się na pośrednika, który zagwarantuje bezpieczeństwo i zadba o odpowiednie zapisy w umowie. Umowa jest podstawą w przypadku ewentualnych sporów. Trzeba zwrócić uwagę na jej zapisy odnośnie odpowiedzialności za szkody, obowiązujący okres wypowiedzenia. Dobrze, jeśli do umowy dołączony jest protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wymienione są wszystkie ruchomości znajdujące się w mieszkaniu.

W każdym przypadku przed decyzją o wynajęciu konkretnej nieruchomości trzeba dokładnie ją obejrzeć. Zdjęcia w ogłoszeniu nie zawsze wiernie oddają to, co faktycznie znajduje się w mieszkaniu i jaki jest jego stan.

Artykuł napisany we współpracy z biurem nieruchomości Extra.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

4 × dwa =