Jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać w trakcie wędrówki po górach?

Wędrówki po górach, to niezwykle ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Niektórzy nie wyobrażają sobie innej formy turystyki niż wędrowanie po górskich szlakach i ostępach. Z zapałem zdobywają kolejne szczyty i uwieczniają to w swoich zapiskach. Do tego celu świetnie nadają się mapy zdrapki ze strony https://nagrani.pl/pl/p/Mapa-Zdrapka-Tatry-Polskie/37. Piękne krajobrazy, niezwykły majestat gór, unikalne gatunki fauny i flory oraz czyste powietrze przyciągają tłumy. Nie wszyscy jednak zdają sobie do końca sprawę z pewnych zagrożeń, które się wiążą z tym rodzajem rekreacji i wypoczynku.

Silny wiatr – poważna przeszkoda

Groźną sytuację w górach może wywołać silny wiatr. Przy wietrznej pogodzie wędrówka po szlakach jest bardzo utrudniona i może stać się niebezpieczna. Silne powiewy wiatru utrudniają zarówno marsz jak i swobodne oddychanie. Poza tym szczególnie silny napór wiatru może zepchnąć turystę w przepaść albo rzucić na pobliskie drzewa lub skały. Dlatego też podczas silnych wiatrów najlepiej pozostać w schronisku.

Mgła – niebezpieczne zjawisko

Wędrując po górach, musimy się liczyć z mgłą. Może się ona pojawić nagle i zupełnie nas zaskoczyć. Widoczność ograniczona do zaledwie kilku kroków stanowi poważne utrudnienie. Żeby w takich warunkach nie pomylić szlaków warto mieć przy sobie mapę terenu z wyznaczonymi wyraźnie trasami. Gdy w górach pojawia się mgła, to wraz z nią przychodzi mżawka i ochłodzenie. Poza tym może też wystąpić oblodzenie. Dodatkowy ciepły ubiór w plecaku z pewnością przyniesie nam dużą ulgę. Jeśli na szlaku leży śnieg warto wrócić po śladach. Należy też wypatrywać znaków turystycznych i się ich trzymać.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

dwa × pięć =