Tablice rejestracyjne w każdym samochodzie są niezmiernie ważnym elementem jego wyposażenia. Muszą być mocno przyczepione, odpowiednio widoczne, a tylna dodatkowo oświetlona. Do tego celu wykorzystywana jest jedna, dwie, a czasem nawet więcej małych lampek. Zazwyczaj wyposaża się je w zwyczajne żarówki, takie same jak do świateł pozycyjnych. Jeśli chcemy, możemy zmienić je na inny typ, na przykład LED. Jak powinno być poprawnie podłączone oświetlenie rejestracji samochodu?
Przede wszystkim do fabrycznej oprawki można włożyć tylko i wyłącznie jeden typ żarówki. Czasami jednak dany typ występuje w różnych wersjach mocy i jeżeli tak jest, musimy ustalić który jest nam potrzebny. Inaczej tablica będzie podświetlona zbyt słabo, bądź – jeżeli zamontujemy zbyt mocną żarówkę – dojdzie do stopienia się plastikowej oprawki. W tym celu najlepiej przejrzeć instrukcję obsługi auta, a jeżeli jej nie mamy – poszukać w sieci, lub zadzwonić do autoryzowanej stacji obsługi (ASO) naszej marki.
Wielu kierowców montuje do zwyczajnej oprawki żarówkę diodową, co jednak jest błędem. Oprawa ma homologację tylko na jeden konkretny typ źródła światła. Inne może nieprawidłowo oświetlać tablicę, a w razie kontroli drogowej być przyczynkiem do otrzymania mandatu od policji. Dlatego też chcąc wymienić zwykłe oświetlenie tablicy na LED, najlepiej skorzystać z kompletnych oprawek, posiadających homologację. Tutaj można obejrzeć i zakupić przykładowe wersje: https://megaled.com.pl/3-lampki-led-tablicy-rejestracyjnej. Podłączenie odbywa się w identyczny sposób, jak w przypadku fabrycznej oprawy.