Jak dostosować budynek względem bezpieczeństwa ppoż?

W naszym klimacie jednym z głównych zagrożeń jest możliwość zaistnienia pożaru, który jest w stanie w krótkim czasie strawić cały dorobek materialny oraz zagrozić zdrowiu, a nawet życiu osób przebywających w danym budynku. Należy podkreślić, że jego pojawienie się bywa często spowodowane niedostateczną znajomością albo nieprzestrzeganiem określonych przepisów przeciwpożarowych. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć obiekt budowlany i wyposażyć go w stosowne instrukcje ppoż oraz inne elementy zapewniające większe bezpieczeństwo.

Odpowiednie środki zapobiegawcze to wymóg

W domach zdecydowanie jednym z najczęstszych powodów zaistnienia pożaru są różne wady instalacji elektrycznych lub gazowych. Z tego względu niezwykle istotne jest, aby zostały one wykonane przez fachowca i koniecznie odebrane przez specjalistę z właściwymi uprawnieniami. Dużą rolę odgrywają również materiały użyte do budowy domu — zaleca się, aby ściany wykonać np. z betonu komórkowego lub silikatu, a dach pokryć dachówką ceramiczną, ewentualnie betonową. Wszystkie elementy drewniane powinny natomiast zostać zaimpregnowane. Warto też pamiętać o przeprowadzaniu regularnych kontroli wszystkich instalacji sanitarnych, czyli grzewczej, gazowej, a nawet wentylacyjnej czy klimatyzacyjnej. Ponadto konieczne jest systematyczne czyszczenie przewodów kominowych przez zawodowego kominiarza. Właściciele obiektów niebędących domami jednorodzinnymi są zobligowani do ich wyposażenia w przeciwpożarowe wyłączniki prądu, instrukcje postępowania oraz specjalne oznaczenia (w widocznych miejscach). Tego typu tablice i znaki można kupić np. w tym sklepie: https://www.sklep-firetech.waw.pl/pl/c/ZNAKI-BHP/93. Warto jeszcze dodać, że zgodnie z przepisami budynki muszą być wyposażone w odpowiednie gaśnice dostosowane do gaszenia określonych grup pożarów — w instytucjach publicznych i obiektach przemysłowych przy wejściach, na korytarzach i przy wyjściach z pomieszczeń, a w domach jednorodzinnych na każdym piętrze.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

12 − 7 =