Łóżko to bezsprzecznie najważniejszy element wyposażenia sypialni, więc jego wybór należy dobrze przemyśleć. Powinno być maksymalnie komfortowe względem użytkowania, lecz wśród kryteriów zakupowych trzeba też uwzględnić kwestie metrażu samego pomieszczenia oraz to w jakim stylu urządzone zostało całe wnętrze. Dobór zbyt wielkiego łoża może zrujnować obraną koncepcję i utrudnić przemieszczanie się po pokoju. Jakie powinno być zatem dobrze dopasowane łóżko?
Podobnie jak przy wielu innych decyzjach zakupowych, tak i w tym przypadku pod uwagę należy wziąć szereg kryteriów. Warto rozpocząć od odpowiedzi na podstawowe pytania, które pozwolą na przefiltrowanie dostępnych ofert i ograniczenie się do puli produktów, które będą nas interesowały i realnie będą się mogły sprawdzić w naszej sypialni. W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić dla kogo ma być przeznaczone – czy będziemy na nim spali sami, a może z partnerem lub partnerką? Zależnie od tego będziemy poszukiwali modeli jednoosobowych lub dwuosobowych.
Warto wziąć pod uwagę także to czy mamy w domu jakiegoś zwierzaka, który przychodzi z nami spać, a w przypadku rodzin z dziećmi może się zdarzyć, że najmłodsi przyjdą się z nami położyć. Mniej oczywista, a niezwykle istotna jest również charakterystyka snu naszego i drugiej połówki. Jeśli jest to spokojny wypoczynek to potrzebne będzie mniej przestrzeni, a w razie bardziej gwałtownego przewracania się z boku na bok lepiej wybrać model gwarantujący odpowiedni zapas na takie manewry. Wreszcie ważne jest też to jaki jest metraż samego pomieszczenia, gdyż wybór dużego łoża do niewielkiej sypialni niemal całkowicie ograniczy możliwość poruszania się po pokoju czy ustawienia tam szafy z ubraniami i innych mebli.
Klasyczna długość łóżka to 200 cm, co będzie wystarczające dla osób o wzroście do 180 cm. W przypadku wyższych jednostek prawdopodobnie poszukiwania będą utrudnione lub będziemy zmuszeni wybrać jakiś model przygotowany na zamówienie. Pod względem szerokości warianty jednoosobowe wahają się zwykle w przedziale 80-120 cm, a dwuosobowe 140-180 cm. Gdy mowa o parze bez dzieci to warto pomyśleć o łóżku z pojemnikiem 140×200, który powinien być wystarczający, a nie zajmie jednocześnie zbyt dużo miejsca. Modele jednoosobowe łatwo dobrać natomiast pod kątem naszego komfortu i tego jak śpimy – zwykle wybiera się te o szerokości 90 cm, choć w miarę swoich preferencji można się pokusić o te nieco większe. W przypadku dwóch osób prosty test na sprawdzenie potrzebnych wymiarów to położenie się na łóżku i założenie rąk za głowę – jeżeli łokcie będą się stykać, to znaczy, że łoże będzie prawdopodobnie nieco zbyt małe dla pary.
Często zastanawiamy się czy nawet w niewielkiej sypialni nie zdecydować się jednak na wielkie łoże, które kojarzy się bardzo dobrze i daje spory komfort. Warto mieć jednak na uwadze to, iż jest to pomieszczenie w którym nie tylko śpimy, ale rozpoczynamy też dzień, przebieramy się czy po prostu odpoczywamy. Nie powinno tam zatem zabraknąć przestrzeni na dużą szafę, gdzie pomieścimy wszystkie potrzebne nam ubrania.
Często do sypialni wstawiamy również toaletkę dla pań czy biurko przy którym chcemy popracować, jeśli nie dysponujemy oddzielnym pokojem na zorganizowanie tam gabinetu. Jeśli mamy do czynienia z naprawdę dużym metrażem i nie musimy się obawiać o miejsce na inne meble, to spokojnie można się zdecydować na duże łóżko 180×200 dostępne na https://bigmeble.eu/lozka-z-pojemnikiem/180×200. Nawet jeśli nie odczuwamy potrzeby posiadania tak dużego łoża to w praktyce zapewni nam naprawdę dużą wygodę.
Pomijając kwestie rozmiaru łóżka, powinno się też patrzeć na styl jego wykończenia. Dostępne są zarówno takie z wielkimi i ozdobnymi ramami, ale i bardzo minimalistyczne, niskie modele bez zagłówka. Te decyzje uzależnione są już od tego jakie inne meble wybraliśmy i jaka jest ogólna koncepcja aranżacji tego pokoju. Trzeba mieć także na uwadze to, że im bardziej ozdobna rama tym prawdopodobnie więcej zajmie miejsca. W związku z tym w niewielkich sypialniach wybiera się raczej mniej ekstrawaganckie, za to bardziej praktyczne względem danej przestrzeni łoża.