Izolacja termiczna – jakie materiały mogą do tego posłużyć

Izolacja termiczna rur to konieczna procedura. Jakie materiały służą do jej wykonania? Specjaliści wymieniają ich co najmniej kilka. Każdy z nich prezentuje nieco inne właściwości, a przez to zastosowanie. Osoby zainteresowane zakupem profesjonalnych otulin rur, mogą z powodzeniem sprawdzić niniejszą ofertę pod adresem https://otulinyrur.pl/izolacja-termiczna-rur-co-pm-25.html.

Styropian, pianka czy wełna?

Do izolacji termicznej rur stosowane są wełny mineralne lub szklane, szczególnie w przemyśle i kotłowniach. Oba materiały nie kurczą się pod wpływem wysokiej temperatury ani nie chłoną wilgoci. Alternatywą dla otuliny z wełny jest kauczuk, dostępny w formie elastycznej pianki, która wykazuje odporność na działanie promieni UV. Kolejnym jest styropian, który można stosować w temperaturze do +80 stopni Celsjusza. Pianka polietylenowa nie nasiąka wodą, jest przy tym giętka i sprężysta. To powoduje, że z łatwością dopasujemy ją do kształtu rur – zwłaszcza w załamaniach. Najlepsze właściwości izolacyjne utrzymują się w temperaturach między -80 a +105 stopni Celsjusza. W związku z tym znajduje zastosowanie do izolacji rur w chłodnictwie oraz w centralnym ogrzewaniu. Na koniec pozostaje pianka poliuretanowa, która ma jednak sporo wad. Przede wszystkim nie jest elastyczna, absorbuje wilgoć i nie jest odporna na działanie promieni słonecznych. W postaci twardej stosowana jest do izolacji termicznych oraz podgrzewaczy wody. Postać krucha znajduje zastosowanie do tworzenia kształtek do izolacji rurociągów wody ciepłej oraz zimnej.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

14 − dwa =