Jak dostosować obiekt publiczny do osób niewidomych?

Osoby niewidome stanowią istotny odsetek społeczeństwa. Na co dzień zmagają się z wieloma utrudnieniami, które komplikują nawet wykonywanie zwyczajnych  czynności. Wizyty w miejscach publicznych, które stanowią nieodłączny element życia każdego z nas, także mogą być źródłem mniejszych lub większych problemów. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań ku temu, by dbać o właściwe dostosowanie obiektu publicznego do potrzeb osób niewidomych. Jak to zrobić? Wbrew pozorom to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać!

Stworzyć miejsce przyjazne dla wszystkich ludzi

Pierwszym i stosunkowo prostym w realizacji rozwiązaniem jest zamontowanie na podłogach podłużnych pasów, które prowadzą do wind, wyjść oraz schodów. Ważne aby posiadały one wypukłości i wyróżniały się na tle posadzki tak, by można było bez trudu wyczuć je pod stopami i podążać ich śladem. Przy pomocy takich pasów wyznaczajmy również ważne przestrzenie w takich obiektach publicznych jak dworce autobusowe czy kolejowe. Dzięki nim stworzymy bezpieczną przestrzeń oddzielającą podróżnych od krawędzi peronów. Ciekawym rozwiązaniem są nakładki na stopnie, które nie tylko zapewniają możliwość łatwiejszego ich pokonywania ale i zwiększają ich antypoślizgowy charakter. Równie ważne jest zaopatrzenie budynku w tablice informacyjne, zarówno te standardowe, jak i multimedialne, które posiadają tekst wykonany również Brajlem. Dostosowując obiekt możemy także zakupić specjalne klamki, które posiadają na swojej powierzchni tekst brajlowski, oraz działające na tej samej zasadzie drogowskazy i tabliczki służące do zawieszenia w pobliżu ważnych części budynku. Bardzo ciekawą opcją są także wydruki 3D, które mogą pełnić rolę mapy nawigującej dla niewidomych. Większość tego rodzaju produktów znajdziemy między innymi na stronie internetowej http://sklep.altix.pl. Ich montaż przebiega szybko i bez zbędnych problemów. Dzięki temu dostosowanie nieruchomości do potrzeb niewidomych nie będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzania wielu specjalistycznych prac oraz inwestowania w to dużych kosztów.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

6 + czternaście =