Mimo tego, iż domowe wino przygotowuje się zwłaszcza przed porą jesienną, gdy w pobliżu majaczą już zimne wieczory i coraz krótsze dnie, to równie dobrze ten domowy napój alkoholowy sprawdzi się i w porze wiosennej czy letniej. Dostęp do wielu rodzajów świeżych owoców pozwoli nam na bardziej unikalne i indywidualnie dobrane smaki, a dobra pogoda sprzyjać będzie kosztowaniu wina do posiłków.
Jednak, aby być w stanie uwarzyć domowe wino o określonych właściwościach, musimy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę odnośnie tego, jak powinno być ono produkowane. Na wstępie należy zaznaczyć, iż proces powstawania wina jest jednym z bardziej czasochłonnych, dlatego przygotujmy się na to, iż ten alkohol będzie musiał przez określony czas leżakować. Korzyścią robienia domowego wina jest to, iż przygotowane ono może być z większości owoców, w naszym kraju do najchętniej stosowanych należą truskawki, czarna porzeczka, maliny oraz winogrona. Warte zapamiętania jest to, iż najlepszymi owocami do wytwarzania wina są te zawierające najwięcej soków.
Co jasne, w zależności od wybranych owoców proces będzie się trochę różnił – niezbędne będzie usunięcie pestek oraz grubszych skórek, takich owoców jak np. jabłka. Z kolei maliny i wiśnie powinny zostać zmiażdżone. Następnie przygotowujemy właściwą mieszankę wody oraz cukru – im więcej cukru, tym wino będzie mocniejsze i słodsze. Niezbędne będzie także użycie drożdży winiarskich, które odpowiadają za zainicjowanie procesów fermentacyjnych w winie. Oprócz tego, przed ustawieniem alkoholu na półkę do leżakowania możemy do niego dodać odpowiednie dodatki, które wzbogacą jego smak – świetnym wyborem będą dębowe płatki, które zadbają o delikatny i subtelny posmak.