Do czego służą kołki walcowe?

W budownictwie i wielu dziedzinach przemysłu stosuje się powszechnie połączenia kołkowe – przede wszystkim w procesie budowy rozmaitych maszyn, mebli i innych obiektów. Służą one głównie do łączenia i ustalania położenia względem siebie minimum dwóch elementów konstrukcyjnych (często jest ich więcej). Wykonywanie tego rodzaju zespoleń nie jest możliwe bez użycia różnych kołków, do których zaliczamy np. modele walcowe. Takie produkty posiada w swojej ofercie m.in. ten specjalistyczny sklep internetowy: https://www.kristal.net.pl/.

Elementy przydatne przy licznych pracach montażowych

Kołki walcowe dostępne na rynku są zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i średnicy (od 1,5 do 12 mm). Wyróżniamy wersje zwykłe, z gwintem wewnętrznym, z czopem gwintowanym i ulepszone cieplnie. Najczęściej wykonuje się je ze stali nierdzewnej albo drewna – wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od rodzaju konstruowanego obiektu. Jeśli na przykład jest to mebel, wówczas stosuje się kołki drewniane, a jeśli maszyna przemysłowa to kołki stalowe. Parametry omawianych produktów są zawarte w kilku normach, w tym zwłaszcza DIN 7, ISO 2338 oraz PN 85021.

Dodajmy, że poszczególne kołki mogą posiadać różną wytrzymałość, wynoszącą od 1,6 kN do nawet 101,8 kN. Ta ostatnia wartość dotyczy jednak modeli o największej średnicy oraz długości. Kołki walcowe są stosowane głównie dla zagwarantowania precyzyjnego położenia współpracujących ze sobą elementów, a także ustalania położenia jednych zespołów części względem innych. W zależności od wymagań konstrukcyjnych wtłacza się je z mniejszą albo większą siłą. Dzięki nim połączenia są wyjątkowo trwałe.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

20 − dwanaście =