Czym zajmuje się poradnia leczenia bólu?

Ból jest dla człowieka sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Przewlekły staje się udręką, a życie z nim powoduje nie tylko ograniczenie sprawności ruchowej. W ogromnej mierze wpływa na stan psychiczny pacjenta i jego codzienne funkcjonowanie społeczne. Poradnia leczenia bólu często jest dla cierpiących pacjentów ostatnią deską ratunku.

Kto może zgłosić się do poradni?

Wizyta w poradni zalecana jest osobom borykającym się z długotrwale utrzymującym się lub wzrastającym bólem. Niekoniecznie musi mieć on zdiagnozowaną przyczynę. Zazwyczaj jednak wskazaniem jest jedna z poniższych chorób:

  • neuralgia, neuropatia,
  • bóle pourazowe,
  • migrena,
  • zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia,
  • nerwobóle,
  • bóle reumatoidalne,
  • choroby nowotworowe.

Osoby zgłaszające się do poradni często objęte są leczeniem z powodu dotychczasowych schorzeń, jednak nie odczuwają ulgi mimo przyjmowania leków. Konieczność zwiększania dawek lekarstw jest znakiem, że czas udać się do specjalisty leczenia bólu. Placówki takie coraz częściej powstają przy hospicjach, czego przykładem jest https://fho.org.pl/. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie komfortu życia cierpiących na nowotwory i przewlekle chorych.

Przebieg leczenia bólu

Pierwsza wizyta w poradni ma na celu przeprowadzenie wnikliwego wywiadu. Lekarz poznaje historię wcześniejszych chorób i metod podejmowanego leczenia. Dowiaduje się, jakie dolegliwości doskwierają pacjentowi, jakie mają nasilenie i w jakich sytuacjach najczęściej występują. Ustalany jest plan leczenia i techniki terapii, które następnie poddawane są systematycznej kontroli. Wśród sposobów leczenia można wymienić farmakoterapię, blokady, akupunkturę czy elektrostymulację. Ważną rolę odgrywa wsparcie psychologiczne i psychoedukacja pacjenta oraz jego bliskich.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

2 + osiemnaście =