Uzależnienie – czyli do którego specjalisty powinniśmy się udać, psychologa, czy psychoterapeuty?

Uzależnienie to poważny problem, który dotyczy coraz większej grupy społeczeństwa. Współczesna wiedza pozwala rozróżnić uzależnienie behawioralne (np. hazard) oraz od substancji psychoaktywnych (np. narkomania, alkoholizm). Każde z nich ma pewne wspólne mechanizmy działania oraz kryteria, na podstawie których specjaliści diagnozują problem. Przełomowym momentem w życiu osoby uzależnionej jest przyznanie się do swojego nałogu. Niestety silne mechanizmy zaprzeczania często opóźniają ten świadomy proces. W związku z tym rodzina lub bliscy znajomi kierują pacjenta do gabinetu psychologicznego. Wiele specjalistów oferuje także wizyty online, na które można umówić np. na stronie https://psychomedic.pl/psycholog-warszawa/. Należy pamiętać, że psycholog może zdiagnozować problem, przeprowadzić konsultację albo zajęcia psychoedukacyjne lub zarekomendować psychoterapeutę. Nie posiada jednak kompetencji do leczenia uzależnienia.

Trudna droga zdrowienia

Jeśli potrzebna jest diagnoza uzależnienia, zaleca się umówienie się na wizytę psychologiczną. Kiedy to nie jest konieczne, można od razu skierować kroki do psychoterapeuty. Podobnie jak w przypadku konsultacji psychologicznej, wiedzę na temat psychoterapii oraz gabinetów, w których się ona odbywa, można przeczytać na specjalistycznych stronach internetowych np. https://psychomedic.pl/psychoterapia-warszawa/. Na takich stronach dostępne są opisy specjalistów wraz z opiniami pacjentów, dzięki czemu można wybrać taką osobę, która najbardziej spełnia oczekiwania pacjenta i posiada odpowiednie kwalifikacje terapeutyczne.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

dwa × 2 =