Rodzaje nawierzchni kortów tenisowych – który z nich jest najlepszy?

Tenis to dyscyplina sportu niezwykle popularna na całym świecie. Jej zasady nie są zbyt skomplikowane, ponieważ polega na przebijaniu rakietą specjalnej piłki ponad siatką na pole przeciwnika (oczywiście w celu zdobycia punktu). Zawodnicy grają na kortach o zróżnicowanej nawierzchni – twardej, ceglastej bądź trawiastej. Każda z nich posiada specyficzne właściwości, wpływając na szybkość lotu piłki czy jakość jej odbicia. W projektowaniu i realizowaniu od podstaw wysokiej jakości kortów tenisowych specjalizuje się m.in. firma dostępna pod adresem http://www.robtenis.com.pl/o-firmie.

Duże znaczenie mają indywidualne preferencje zawodnika

Kort z nawierzchnią twardą (akrylową, asfaltową, betonową) gwarantuje szybką lub co najmniej średnioszybką grę, gdyż jest niemal całkowicie gładki. Piłka odbija się od niego gwałtownie i leci na średniej wysokości, poruszając się z prędkością około 65 km/h. Ze względu na to tempo gry jest stosunkowo intensywne i wymaga używania dużej siły, a także posiadania dobrego serwisu. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia ze zwiększonym zagrożeniem urazu kolana lub kostki. Tego rodzaju korty występują przede wszystkim w Ameryce Północnej i Australii. Z kolei nawierzchnie ceglaste (inaczej ziemne) uznawane są powszechnie za najwolniejsze. Piłka po zetknięciu z pylistą warstwą wytrąca bowiem prędkość nawet o 45%. Mecze rozgrywane na takim korcie trwają zazwyczaj bardzo długo i obfitują w liczne wymiany z końcowej linii. O sukcesie decyduje w szczególności kreatywność zawodnika oraz umiejętność ślizgania się. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o korcie trawiastym, na którym rozgrywany jest choćby słynny Wimbledon. Z powodu znikomego tarcia piłka porusza się szybko, a jednocześnie jest trudna do odebrania. Skutkuje to dosyć krótkimi wymianami i częstą grą bezpośrednio przy siatce.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

dwa × dwa =