Reumatoidalne zapalenie stawów – jakie są metody leczenia?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną o nieznanej etiologii, która dotyka około 1% populacji na całym świecie, przy czym stosunek liczby kobiet do liczby mężczyzn wynosi 3:1. RZS charakteryzuje się ostrym przebiegiem, remisją i progresją, przy czym u większości pacjentów dochodzi do postępującej destrukcji stawów i niepełnosprawności.

Celem leczenia jest zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i sztywności porannej, poprawa funkcji fizycznych, zapobieganie uszkodzeniom stawów oraz poprawa jakości życia.

Objawy mogą się różnić w zależności od osoby, ale większość ludzi doświadcza bólu i sztywności stawów. Może również wpływać na inne narządy, takie jak oczy, skóra, płuca, serce i naczynia krwionośne.

Nie ma lekarstwa na RZS, ale dostępne są metody leczenia, które pomagają złagodzić objawy i zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenie stawów. Większość osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów musi wypróbować kilka różnych metod leczenia, zanim znajdzie taką, która będzie dla nich najlepsza. RZS leczenie może obejmować:

Środki przeciwbólowe 

Takie jak paracetamol lub ibuprofen; niektórzy ludzie stwierdzają, że potrzebują silniejszych środków przeciwbólowych, jeśli ich RZS jest ciężkie

Leki przeciwzapalne 

mogą one pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego poprzez spowolnienie aktywności komórek układu odpornościowego i zmniejszenie obrzęku wokół chorych stawów

Kortykosteroidy

Są to silne leki przeciwzapalne, przyjmowane doustnie lub wstrzykiwane do chorych stawów; stosuje się je, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

1 × 1 =