Praktycznie zaprojektowany dom, z myślą o potrzebach małego dziecka

Małe dziecko to ogromne zmiany w życiu rodziców. Jak się okazuje zmiany te dotyczą, a przynajmniej powinny dotyczyć nie tylko sfery mentalnej, ale również przestrzeni użytkowej. Chcąc dobrze przygotować się na pojawienie się na świecie małego człowieka należy przede wszystkim dobrze zorganizować przestrzeń w naszym domu lub mieszkaniu. Warto zmniejszyć do minimum ilość różnych bibelotów i mebli w pomieszczeniach, gdyż każdy dodatkowy element może stanowić potencjalne zagrożenie. W tym celu warto postawić przede wszystkim na duże zabudowane szafy z drzwiami przesuwnymi, wysokie krzesła i niskie kanapy. Natomiast wszelkie wystające krawędzie warto dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy specjalnych osłon na narożniki. 

Zdrowy sen i wygoda to podstawa udanego wypoczynku!

Niemowlę, czy małe dziecko, tak samo, jak dorosły potrzebuje przede wszystkim dobrze się wyspać. Aby tak było potrzebne są nam szczególnie, jak najbardziej wygodne materace do spania. U małych dzieci jest to tym bardziej istotne, w związku z tym, że łącznie przesypiają ponad pół doby. Na rynku jest bardzo szeroki wybór różnego rodzaju materaców dla dzieci, począwszy od tych najprostszych – piankowych, przez takie, które wykonano z naturalnych materiałów, takich, jak gryka czy kokos, aż po zdecydowanie najdroższe warianty wykonane z lateksu. Ważne jest, aby ich materiał był antyalergiczny, przez co dzieci będą miały zapewniony naprawdę zdrowy sen. 

Najważniejszy członek rodziny

Pierwsze lata życia dziecka to okres, gdy dziecko zdobywa różnego rodzaju doświadczenia, które kształtują jego przyszły stosunek do siebie i do świata. Tym samym należy, w jak najlepszy sposób zaprojektować otoczenie, w którym przebywa na co dzień. Trzeba mieć na uwadze to, aby było ono nie tylko, jak najbardziej atrakcyjne, ale także, a nawet przede wszystkim możliwie, jak najbezpieczniejsze. Dziecko powinno dobrze czuć się w każdym miejscu swojego domu. Tym samym trzeba zapewnić mu w nim miejsce do zabawy i rozwoju, przestrzeń codziennego relaksu i odpoczynku oraz jak najwięcej wolnej przestrzeni, w której dziecko bez trudu i żadnych ograniczeń może się poruszać. Dobrze zorganizowane wnętrze pozwoli maleństwu uniknąć wielu przykrych wypadków. 

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń mieszkania jest niezmiernie istotna, gdyż jak się okazuje to właśnie od tego zależy bezpieczeństwo, właściwy rozwój i dobre samopoczucie naszych dzieci. Delikatne, spokojne barwy, harmonia, duża ilość wolnego miejsca – to wszystko elementy, które znacząco wspierają prawidłowy rozwój młodych ludzi. 

W jaki sposób zapewnić dzieciom odpowiednią przestrzeń w małym mieszkaniu?

W dzisiejszych czasach wiele ludzi boryka się z problemem zamieszkiwania bardzo małych lokali mieszkaniowych. Równocześnie, większość z nich chce zakładać rodziny i mieć dzieci. Zadają sobie wówczas pytanie, w jaki sposób zorganizować przestrzeń w takich mieszkaniach, aby zapewnić swoim dzieciom wszystko to, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Jak się okazuje, nawet w bardzo małych mieszkaniach można wprowadzić rozwiązania, które sprawią, że staną się one znacznie praktyczniejsze, a ich wnętrza będą bardziej przyjazne dzieciom. Między innymi, dzięki drzwiom przesuwnym można sprawić, że kuchnia będzie oddzielona od salonu, który często stanowi także sypialnię rodziców. Jednakże po ich rozsunięciu będzie stanowił większą całość, po której dziecko bez trudu będzie mogło się poruszać. 

Oszczędność cennego miejsca uzyska się także poprzez stosowanie mebli na wymiar, sięgających pod sam sufit naszego mieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest także umiejętne wykorzystywanie każdej wolnej przestrzeni, przykładem takich rozwiązań są łóżka piętrowe, czy też łóżka na antresoli, w których pod łóżkiem mieści się biurko, a często także szafa ubraniowa. Tego typu rozwiązania sprawiają, że przestrzeń w naszym domu staje się znacznie praktyczniejsza i przyjemniejsza, a jej wykorzystanie wydaje się być naprawdę optymalne. 

Miejsce do zabawy, nauki i wypoczynku

Projektując dom lub mieszkanie, w którym mieszka bądź w najbliższej przyszłości ma zamieszkać młody człowiek trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić mu wszelkie podstawowe rozrywki. W związku z tym w jego otoczeniu musi się znaleźć miejsce przeznaczone do jak najbardziej swobodnej zabawy i rozwoju, pamiętając o tym, że dziecko zdobywa nowe umiejętności i uczy się głównie poprzez zabawę. W jego pokoju musi być optymalna ilość wolnej przestrzeni, pozwalającej mu na prowadzenie różnego rodzaju aktywności. Dodatkowo miejsce to musi pozwolić mu się wyciszyć i wypocząć w razie potrzeby, tak aby mógł w nim zregenerować siły na kolejny dzień. Wszystko to powinno służyć jego przyszłości. 

Rozwój, zabawa i nauka nie byłby także możliwe bez zabawek. Powinny być one zawsze odpowiednio posegregowane i uporządkowane, tak aby świat dziecka był prosty, harmonijny i jak najbardziej poukładany. Ilość rzeczy, jak też zabawek musi być optymalna, tak aby dziecko miało zachowane odpowiednie proporcje. 

Daj mu się wyrazić!

Każde dziecko chce mieć na coś realny wpływ, tym samym warto dać mu pewną swobodę i możliwość decydowania o przestrzeni, która je otacza. Taką możliwość daje mu przede wszystkim decydowanie o układzie mebli w pokoju, wybór poszczególnych elementów jego wystroju i inne, podobne kwestie. Poczucie realnego wpływu na otoczenie sprawia, że dziecko nabiera pewności siebie i wiary we własne możliwości. To kwestia, która może stać się bardzo dużym piętnem w budowaniu jego przyszłości. Zatem, jeśli dziecko jest już na tyle duże, że rozumie otaczający je świat i chce w jakiś sposób kreować swoje otoczenie, powinniśmy mu na to pozwolić. Najprościej jest zacząć przede wszystkim od tego, aby kreować jego najbliższe otoczenie, a tym samym szczególnie jego własny pokój.

Wgłębiając się w kwestie, związane z psychologią rozwoju zapewne doszukamy się jeszcze wielu innych niuansów, które mogą wpływać na rozwój młodego człowieka. Jednakże, z całą pewnością jego najbliższe otoczenie, w postaci domu lub mieszkania odgrywa ogromną rolę w tym procesie, zwłaszcza w trakcie pierwszych lat jego życia. Tym samym, warto zwrócić na ten aspekt uwagę, zapewniając swojemu dziecku, jak najlepsze warunki, w postaci oddzielnego pokoju, przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni i wygody, na którą zasługuje każdy z nas.

Wbrew pozorom małe dziecko wcale nie ma ogromnych potrzeb, a tak naprawdę wystarczy mu zapewnienie potrzeby bezpieczeństwa i innych podstawowych potrzeb fizjologicznych, aby mogło prawidłowo się rozwijać i dorastać w świecie, który jest dla niego, jak najbardziej optymalny. Jeśli rodzic zapewni dziecku optymalną przestrzeń, miłość i opiekę, da mu wszystko, czego potrzebuje do optymalnego rozwoju.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

6 − dwa =