Parametry, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie opon

Zakup wysokiej jakości opon samochodowych, które zapewnią bezpieczeństwo i duży komfort jazdy nie jest łatwym zadaniem. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru ogumienia, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na rozmiar. Zazwyczaj producent auta podaje informacje o zalecanej wielości opon w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej.

Chociaż używanie innych rozmiarów od zalecanych jest dopuszczalne, to niezalecane przez producentów aut. Podczas przeglądania ofert, warto zainteresować się także indeksem prędkości opon oraz indeksem nośności. Pierwszy z wymienionych parametrów oznaczany jest literą alfabetu i informuje o tym, z jaką maksymalną prędkością można jechać, drugi parametr wyrażony w kilogramach wskazuje dopuszczalne obciążenie samochodu.

Etykieta i klasa opon

Najbardziej wartościowym źródłem informacji o oponach jest etykieta. Pozwala ona na szybkie uzyskanie danych dotyczących najważniejszych cech ogumienia i porównania ich z innymi produktami dostępnymi w sprzedaży. Na etykiecie znaleźć można informacje o tym, jakie opory toczenia generuje dany model ogumienia, a także jak opona sprawuje się podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej stosuje się literowy system ocen, w którym A jest najwyższą notą, a G najniższą.

Zazwyczaj najwyższe oceny mają najdroższe produkty należące do klasy premium. Jednak również wśród wyrobów klasy średniej i ekonomicznej znaleźć można ciekawe modele o dobrych parametrach. Przykładem wysokiej jakości produktów należących do tej grupy są produkowane w Polsce opony Kormoran. Poza informacjami o oporach toczenia oraz zachowaniu ogumienia w trakcie hamowania na mokrej nawierzchni, na etykiecie znajduje się także graficzne i liczbowe oznaczenie wskazujące poziom hałasu generowanego przez opony przy prędkości 80 km/h.

 

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

5 × cztery =