Inteligentne miasto, czyli co sprawia że w mieście żyje się lepiej?

W Polsce z roku na rok przybywa coraz więcej tzw. inteligentnych miast. Określa się je takim mianem, przede wszystkim dlatego, że wykorzystują rozmaite rozwiązania technologiczne w celu znacznej poprawy zarówno jakości usług, jak i codziennego życia mieszkańców. Doskonałym przykładem są choćby parkingi i wiaty rowerowe z panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na zadaszeniu. Produkcją tego rodzaju konstrukcji zajmuje się np. firma z siedzibą w Zaczerniu: https://mlsystem.pl/.

Pozytywne zmiany w infrastrukturze i obszarze energetycznym 

Wspomniane we wstępie przystanki i wiaty dzięki ogniwom fotowoltaicznym czerpiącym energię z promieni słońca i przekształcającym ją na darmowy prąd są wprost idealnie przystosowane do zasilania elektrycznych samochodów, hulajnóg, skuterów oraz rowerów. Oczywiście będąc pod takim obiektem można też z powodzeniem naładować smartfon lub laptop. Moduły fotowoltaiczne znajdują ponadto zastosowanie w lampach miejskich i ławkach zlokalizowanych w parkach czy na deptakach, co powoduje oszczędność pieniędzy. Inne rozwiązanie z kategorii smart zasługujące na szczególne uznanie to innowacyjna aplikacja wysyłająca do kierowców powiadomienia o dostępnych aktualnie miejscach parkingowych znajdujących się w pobliżu. Kluczową rolę odgrywają w tym przypadku czujniki bezprzewodowe. Oto pozostałe niezwykle ciekawe pomysły:

– oprogramowanie sterujące automatycznie wszelkimi wyświetlaczami na drogach

– system prognozujący poziom wyczerpania zasobów wodnych w poszczególnych dzielnicach

– rozwinięte e-usługi w urzędach i placówkach medycznych

– darmowy Internet szerokopasmowy

– energia pochodząca z farm wiatrowych i hydroelektrowni

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

1 × trzy =