Jak leczyć skręcenie kostki?

Skręcenie kostki to uraz, do którego dochodzi stosunkowo często. Przeważnie przyczyną jest złe ustawienie stopy na podłożu, nagły i przypadkowy ruch tułowia przy jednocześnie ustabilizowanej nodze, brak rozgrzewki przed zaawansowanymi ćwiczeniami fizycznymi albo zeskok z dużej wysokości. Niewłaściwe postępowanie przy tej specyficznej kontuzji może doprowadzić do całkowitej destabilizacji stawu i ostrego bólu, dlatego ważne jest szybkie działanie. W pierwszej kolejności należy wykonać usg ortopedyczne w Lublinie lub innym mieście, w którym funkcjonuje specjalistyczny gabinet.

Wybór metody zależy od stopnia urazu

Skręcenie kostki jest uznawane za uraz lekki, ale i tak w większości przypadków jest niezbędne badanie RTG w celu wykluczenia potencjalnego złamania. Bezpośrednio po zaistnieniu kontuzji należy obłożyć kostkę zimnym okładem, który pozwoli nieco zmniejszyć zarówno ból, jak i obrzęk. Poza tym bolące miejsce można posmarować maścią dedykowaną urazom stawów. W zależności od stopnia skręcenia, podejmuje się następujące czynności:

1. Lekki uraz (I stopnia) – stosuje się zazwyczaj zimne kompresy, a następnie usztywnienie za pomocą specjalnego bandaża elastycznego. Trzeba też ograniczyć do minimum aktywność fizyczną.

2. Średni uraz (II stopnia) – w tym przypadku zimne okłady nie wystarczą i konieczne jest zastosowanie medycznych preparatów o właściwościach przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Ponadto, często zmuszeni jesteśmy do noszenia stabilizatora z tzw. usztywnieniem bocznym.

3. Silny uraz (III stopnia) – nie obejdzie się bez założenia gipsu u specjalisty i podawania leków przeciwzapalnych oraz przeciwobrzękowych. W skrajnych przypadkach niezbędne są zabiegi fizjoterapeutyczne, które na szczęście gwarantuje rehabilitacja nfz pierwsza grupa (dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej).

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

12 + 5 =