Odzyskiwanie ciepła z wentylacji kluczem do oszczędności

Decydując się na budowę energooszczędnego domu, należy zwrócić uwagę na wybór systemu wentylacji. Największe oszczędności uzyskać można, wybierając systemy wentylacji z odzyskiwaniem ciepła.

Mechaniczne systemy wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku nawet o 50 procent, w porównaniu do domów, w których zastosowano tradycyjną wentylację grawitacyjną. Bilanse energetyczne budynków jednorodzinnych pokazują, że największy udział w stratach ciepła mają okna oraz właśnie wentylacja. W przypadku wentylacji grawitacyjnej lub zwykłej wentylacji mechanicznej zużyte powietrze zastępowane jest świeżym powietrzem pochodzącym z zewnątrz. Zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, wciąganie zimnego powietrza do budynku skutkuje szybkim wychładzaniem się pomieszczeń. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie system wentylacji z odzyskiem ciepła. Odzysk ciepła z wentylacji możliwy jest dzięki zastosowaniu rekuperatora. Urządzenie to odbiera nawet 80 procent energii cieplnej ze zużytego powietrza i wykorzystuje je do ogrzania chłodniejszego powietrza napływającego z zewnątrz. W przypadku, gdy na zewnątrz panują skrajnie niskie temperatury może okazać się, że ilość odzyskanej energii cieplnej będzie niewystarczająca do ogrzania zimnego powietrza. W takim przypadku rekuperator automatycznie uruchamia grzałki elektryczne, które pomagają nagrzać świeże powietrze. Zastosowanie takiego rozwiązania zabezpiecza przed napływem zimnego powietrza do budynku. Dzięki temu wnętrze nie wychładza się, a koszty ogrzewania spadają. Szukając szczegółowych informacji na temat mechanicznych systemów wentylacji z odzyskiem ciepła, warto zajrzeć na stronę firmy: http://www.proventis.pl/oferta-uslug/instalacja-systemu-pro-vent/ specjalizującej się w projektowaniu i montowaniu tego rodzaju instalacji. Decydując się na wybór takiego systemu, uzyskuje się stały dostęp do świeżego powietrza oraz znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania domu.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

20 − 5 =