Badania ortopedyczne stanowią istotny element kontroli prawidłowego rozwoju dziecka. Na konsultację warto udać się nie tylko w przypadku zaobserwowania wyraźnego problemu. Badanie powinno zostać wykonane na każdym etapie intensywnego wzrostu. Wcześnie wykryte wady mogą bowiem zostać w pełni skorygowane. Wizyta u specjalisty nie musi być stresującym przeżyciem. Przed wejściem do gabinetu warto wytłumaczyć dziecku cel oraz przebieg badania.
Jednym z najistotniejszych etapów wizyty jest szczegółowy wywiad. Następnie specjalista zbada postawę pacjenta poprzez oględziny kręgosłupa, długości kończyn oraz symetrii ruchu. Ortopeda może sprawdzić także, jak ciężar ciała rozkłada się na stopach podczas chodzenia i stania. Niekiedy konieczne staje się wykonanie badania USG lub zdjęcia RTG. Jednym z częstych zaleceń lekarzy jest stosowanie butów ortopedycznych dla dzieci. Mogą być one stosowane w celu korekcji wady, wyrównania nierówności kończyn oraz jako środek profilaktyczny.
Zarówno przed, jak i po konsultacji dobrze jest obserwować codzienne nawyki oraz sposób poruszania się dziecka. Doskonałym pomysłem mogą okazać się regularne ćwiczenia korekcyjne. Dobrze dobrane wkładki do obuwia sportowego zapewnią z kolei niezbędne podparcie oraz amortyzację podczas ruchu. Co więcej, należy zwracać uwagę na wszelkie złe nawyki, np. noszenie torby na jednym ramieniu lub grabienie się przy stole. Korekcja postawy jest bowiem kluczowym składnikiem dla przyszłego komfortu życia dziecka.