Każdy człowiek nosi w sobie bagaż doświadczeń, które wpływają na jego rzeczywistość i codzienne funkcjonowanie. Często są to doświadczenia na tyle trudne, że wymagają gruntownego przepracowania, tak by nie rzutowały na całe życie. Również codzienność przynosi problemy budzące rozmaite lęki, fobie, problemy emocjonalne i kłopoty ze snem. Niezależnie od tego, z czym się borykamy, istnieje wiele metod psychoterapii dostosowanych do potrzeb indywidualnych pacjentów. Warto odważnie korzystać z tej formy pomocy, aby zmienić swoje życie i poprawić jego jakość.
Uprawnienia do prowadzenia psychoterapii posiada każda osoba, która ukończyła specjalistyczne kilkuletnie szkolenie dla przyszłych terapeutów. Może to być zatem zarówno psycholog, jak i psychiatra. Wybór odpowiedniego specjalisty, jak np. ze strony http://www.psychoterapia.lublin.pl o wysokich kompetencjach, któremu zaufamy, jest kluczowy dla powodzenia terapii. Nie mniej ważny jest odpowiedni jej nurt, który wybieramy w zależności od rodzaju problemu, z jakim się borykamy i naszych indywidualnych cech. Najważniejsze nurty to terapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, systemowa oraz terapia Gestalt. Podejmując decyzję o wyborze danego nurtu, warto przeanalizować jego główne założenia, a także charakter naszego problemu i konfliktu: ma on wymiar wewnętrzny, dotyczy domu rodzinnego, a może relacji małżeńskiej? Rozwiązaniem dla małżeństw i osób pozostających w związku jest terapia par. Istnieją również terapeuci wyspecjalizowani w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Dobry terapeuta będzie posiadał cechy niezależne od reprezentowanego nurtu. Cechą profesjonalnego specjalisty jest umiejętne prowadzenie klienta przez proces terapii, towarzyszenie mu i wspieranie go w odkrywaniu wzorców myślenia i postępowania. Terapeuta nie doradza i nie sugeruje rozwiązań, ale tworząc z pacjentem relację, kierunkuje go na samodzielne rozwiązanie problemu. Pomaga mu w zmianie negatywnych schematów i pozwala odkryć wpływ przeszłości i ukrytych przekonań na codzienność. Jest pełen zapału i pozytywnie nastawiony do osoby, która korzysta z jego wsparcia. Po czym poznać, że relacja z terapeutą nam służy? Nie wahamy się powiedzieć mu o wszystkim, co przychodzi nam do głowy, czujemy się swobodnie i jesteśmy pewni, że nasze poglądy są szanowane i akceptowane jako część naszego świata. Sukces terapii to połączenie cech danego nurtu, osobistych predyspozycji terapeuty i indywidualnego zaangażowania pacjenta.