Kolorystyka mebli kuchennych – czym się kierować w wyborze i czego unikać?

Aranżacja kuchni to zadanie, które wymaga skupienia na funkcjonalności, ale musimy również zwrócić uwagę na kwestie estetyczne. W końcu spędzamy w tym pomieszczeniu wiele czasu, często zapraszając tam odwiedzających nas przyjaciół. Wystrój obejmuje między innymi dobór odpowiednich mebli, także pod kątem kolorystycznym. Co będzie odpowiednie, a czego powinniśmy unikać? 

Niewielki metraż

Tak jak w przypadku wielu innych pomieszczeń, nasze pole manewru będzie mocno ograniczone, jeśli posiadamy niewielką kuchnię. Ogólna zasada brzmi zatem tak, że powinniśmy wybierać tym jaśniejsze barwy, im mniejszy jest dany pokój. Dzięki takim odcieniom, uzyskamy efekt optycznego powiększenia wnętrza. Podobnymi kryteriami musimy się kierować w przestrzeni bez okien, gdzie nie dociera naturalne światło. Warto przy tym pamiętać, że w tym miejscu wykonujemy wiele czynności, które wymagają dobrego pola widzenia. Potrzebne będzie zatem dobre oświetlenie, a samo światło lepiej rozprzestrzeni się po pokoju, gdy wybierzemy jasne elementy umeblowania. Najlepiej sprawdzą się też wtedy powierzchnie z połyskiem, a nie matowe.

Uniwersalna biel i czerń

Obecnie w aranżacji wnętrz panują trendy raczej minimalistyczne, a meble kuchenne nowoczesne często możemy spotkać w odcieniach bieli lub delikatnej szarości. Choć takie rozwiązanie nie wydaje się zbyt atrakcyjne, to w praktyce daje wiele możliwości. Tego typu przestrzeń możemy w prosty sposób przełamać kolorowymi dodatkami. Elementami kontrastującymi z takim meblami, mogą być również ciekawie wyglądające sprzęty AGD. Taki wybór oznacza także duży komfort, jeśli chodzi o późniejsze zmiany wystroju. Białe fronty będą na tyle uniwersalne, że bez problemu możemy odmienić charakter wnętrza, wybierając dodatki w dowolnych odcieniach. Umożliwia to zupełną zmianę ogólnej aranżacji, bez konieczności przemalowywania mebli czy ścian. Stosunkowo niewiele osób decyduje się z kolei na klasyczną czerń. Wynika to w dużej mierze z faktu, że na takie rozwiązanie możemy sobie pozwolić tylko przy bardzo dużych pomieszczeniach, gdyż w przeciwnym razie, wnętrze stanie się przytłoczone.

Intensywne barwy

Chcąc stworzyć mniej typowe i ciekawsze wnętrze, możemy zdecydować się na odważniejsze kolory. W kontekście mebli kuchennych, dominują w tym przypadku czerwony, żółty oraz pomarańczowy. Dodatkowym plusem takich barw jest to, iż powinny pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie oraz apetyt. Jednocześnie musimy przy tym pamiętać, by nie przesadzić zarówno z jaskrawością, jak i różnorodnością takich kolorów. W przeciwnym razie z czasem, będą one po prostu uciążliwe dla wzroku, co negatywnie wpłynie na chęć przebywania w takim pomieszczeniu. Jeśli nie dysponujemy specjalnym talentem kucharskim, więc w pomieszczeniu spędzamy niewiele czasu, to możemy się również pokusić o nieco chłodniejsze odcienie. Może to być na przykład fiolet, niebieski lub zieleń. W połączeniu z odpowiednimi sprzętami i dodatkami, takie elementy umeblowania mogą stworzyć intrygujący, nowoczesny efekt. W takich wnętrzach będziemy zmotywowani do szybszego działania, natomiast pokój nie będzie się raczej odpowiedni, jeśli liczymy na siedzenie w kuchni wraz z gośćmi. Gdy uważamy, że białe wnętrze będzie zbyt nudne, ale obawiamy się intensywnych kolorów, to możemy wybrać meble w delikatniejszych, pastelowych odcieniach.

Kuchnia połączona z salonem

W obecnych trendach dominuje łączenie aneksu kuchennego z salonem. W takim przypadku, wybierając meble do tej części pomieszczenia, musimy brać pod uwagę także inne aspekty. Liczy się całościowy efekt, więc wyposażenie kuchni musi być dopasowane pod kątem pokoju dziennego. Najlepszym rozwiązaniem będzie utrzymanie podobnej kolorystyki, czyli wybranie takiego koloru, który będzie pasował do rzeczy w salonie. Alternatywą jest zastosowanie kontrastu, jeśli zależy nam na wyróżnieniu aneksu na tle całego pomieszczenia. Duży wybór mebli możemy odnaleźć w sklepach internetowych, np. na https://meblekuchenne.pl/, więc z pewnością uda nam się dobrać coś odpowiedniego, idealnego pod kątem organizowanego wnętrza.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

5 × 2 =