Aby pies był zdrowy i szczęśliwy, trzeba zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. To, jak dbasz o pupila, będzie mieć odzwierciedlenie w jego samopoczuciu i wzajemnych relacjach. Dużą uwagę powinieneś zwracać na sierść psa, która bardzo często wypada w zbyt dużych ilościach, staje się matowa, a na jej powierzchni pojawia się łupież. Wyróżnia się kilka sposobów, które mogą pomóc ci w poprawie kondycji psiej sierści.
Jedną z przyczyn nadmiernego wypadania sierści jest nieodpowiednio dobrana karma. Zanim zaczniesz stosować inne metody, powinieneś upewnić się, że pies je pełnowartościowe, zbilansowane posiłki. Pupil powinien dostawać karmę bezzbożową, czyli taką, której głównym składnikiem są białka pochodzenia zwierzęcego. Często zdarza się i tak, że zwierzak jest uczulony na jakiś rodzaj mięsa – wtedy musisz zastosować metodę eliminacji lub zrobić testy alergiczne. Kondycję sierści poprawisz także dzięki regularnemu czesaniu. Podczas takiego zabiegu usuniesz słabe włoski, dzięki czemu będzie miejsce na porost tych nowych i zdrowych. Pamiętaj, że do czesania psiaka potrzebujesz specjalnej szczotki dla zwierząt. Inną metodą, która może wspomóc psią sierść, jest kąpiel. Pamiętaj jednak, że zwierzaka należy kąpać tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, a do mycia trzeba użyć specjalnych produktów przeznaczonych dla zwierzaków. Wiele właścicieli dodaje także surowe żółtko do psich misek raz w tygodniu, ponieważ po nich sierść staje się błyszcząca i mocniejsza.
Zwykłe metody czasem nie wystarczają, dlatego też musisz być gotowy na zastosowanie innych środków. Najpopularniejsze są specjalne suplementy dla psa na sierść, które podawane są wraz z karmą raz lub dwa razy dziennie – wszystko zależy od wagi psa. Takie środki sprawiają, że sierść przestaje wypadać, robi się błyszcząca, a ewentualny łupież szybko znika. W sklepach zoologicznych znajdziemy także specjalne oleje, głównie z łososia, które przeznaczone są dla zwierzaków z wypadającą sierścią. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy pies będzie tolerować rybne produkty. Czasem słaba kondycja sierści uwarunkowana jest pasożytami zewnętrznymi – upewnij się, że twój pies nie ma pcheł. Zapewnijmy mu także całoroczną ochronę w postaci obroży lub specjalnych leków.