Na czym polega zakładowa kontrola produkcji?

Zakładowa kontrola produkcji to bardzo istotny proces zapewniający wydajną i bezpieczną pracę danego zakładu. Są to czynności wymagane prawnie, dające pewność co to jakości wytwarzanych produktów. Podpowiadamy, czym jest ZKP i jak wdraża się ten proces.

ZKP – co to jest?

Zakładowa kontrola produkcji (ZKP) jest to proces mający na celu wewnętrzną kontrolę zakładu produkcyjnego. Jest to jeden z najistotniejszych elementów działalności firm produkcyjnych, ponieważ daje gwarancji co do jakości wytwarzanych dóbr oraz ich zgodności z wymaganymi normami. Mogą to być produkty takie jak: kruszywa, konstrukcje stalowe lub inne wyroby budowlane.

Jak wygląda zakładowa kontrola produkcji?

Omawiana kontrola składa się między innymi na nadzór personelu związanego z procesami produkcyjnymi. Jest to również sprawdzanie stanu technicznego maszyn i sprzętów używanych do wytwarzania wyrobów. Kontroli podlegają również materiały użyte w procesie produkcyjnym oraz element końcowy jakim jest sam produkt. W czasie ZKP nadzoruje się też proces postępowania z niezgodnościami.  Na koniec konieczna jest certyfikacja wytwarzanych produktów. W tym celu musi się odbyć audyt przeprowadzone przez uprawnioną do tego jednostkę wewnętrzną. Po pozytywnym wyniku inspekcji zakład produkcyjny otrzymuje certyfikat świadczący o poprawności i bezpieczeństwu wyrabianych produktów. 

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

16 + dwadzieścia =