Jak piecze się obwarzanki?

Obwarzanki to jeden z produktów regionalnych, kojarzony przede wszystkim z południową częścią kraju, nota bene, nie bez powodu określany mianem królewskiej przekąski. Dla turystów jest to atrakcyjna i – co najważniejsze – zdrowa alternatywa dla równie popularnych fast foodów. ich smakiem delektuje się wielu, mało kto zastanawia się jednak nad tym, w jaki sposób jest przygotowywany ten lokalny przysmak.

Obwarzanki to nie precle

Wielu turystów błędnie uważa, że obwarzanek to odpowiednik precla. W rzeczywistości są to dwa zupełnie inne produkty, choć każdy z nich posiada wiele zalet, przede wszystkim smakowych. Tradycyjny obwarzanek ma postać pierścienia, splecionego z dwóch kawałków ciasta. Precle są cieńsze, bardziej chrupiące i wywodzą się z Niemiec, choć istnieje przekonanie, że stanowią one pierwowzór rodzimych obwarzanków.

Gotowane czy pieczone?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że obwarzanki to produkty, które wymagają gotowania. Nie brak także opinii, że są to tradycyjne wypieki. Okazuje się, że prawda leży pośrodku, a tym samym rację zarówno ci, którzy mówią o gotowaniu, jak i zwolennicy pieczenia.

Jak to możliwe?

Przykładem mogą być tutaj kultowe, odpustowe obwarzanki odrzywolskie, produkowane na bazie sprawdzonych, przekazywanych z pokolenia receptur, z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Przygotowane ciasto należy „obwarzyć”, czyli obgotować w lekko osolonej, wrzącej wodzie – stąd zapewne wzięła się nazwa obwarzanki.

Kolejnym etapem jest pieczenie. Przed wstawieniem obwarzanków do piekarnika można doprawić i ozdobić je makiem, sezamem, solą, a nawet ziołami. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji ich skosztować, może zamówić je tutaj http://obwarzankiodrzywolskie.pl/.

 • Ponad Horyzont
  Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

 • Czym zajmuje się poradnia leczenia bólu?

  Ból jest dla człowieka sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Przewlekły staje się udręką, a życie z nim […]

 • Kupujemy dom

  Każdy dorosły człowiek marzy o miejscu, które mógłby nazwać swoim domem. Zakup czterech kątów to jednak ogromny wydatek (ceny tego […]

 • Jaką deskorolkę wybrać na początek?

  Niemal każde dzieciństwo to czas wypełniony grami i zabawami. To w tym okresie poznajemy różne dyscypliny sportowe jak i aktywności […]

 • Jak zorganizować dzieciom niezapomniane wakacje?

  Dzieci wymagają nie tylko szczególnej opieki, ale przede wszystkim zainteresowania. Chyba każdy zna powiedzeni „w czasie deszczu dzieci się nudzą”, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

4 + 9 =