Obwarzanki to jeden z produktów regionalnych, kojarzony przede wszystkim z południową częścią kraju, nota bene, nie bez powodu określany mianem królewskiej przekąski. Dla turystów jest to atrakcyjna i – co najważniejsze – zdrowa alternatywa dla równie popularnych fast foodów. ich smakiem delektuje się wielu, mało kto zastanawia się jednak nad tym, w jaki sposób jest przygotowywany ten lokalny przysmak.
Wielu turystów błędnie uważa, że obwarzanek to odpowiednik precla. W rzeczywistości są to dwa zupełnie inne produkty, choć każdy z nich posiada wiele zalet, przede wszystkim smakowych. Tradycyjny obwarzanek ma postać pierścienia, splecionego z dwóch kawałków ciasta. Precle są cieńsze, bardziej chrupiące i wywodzą się z Niemiec, choć istnieje przekonanie, że stanowią one pierwowzór rodzimych obwarzanków.
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że obwarzanki to produkty, które wymagają gotowania. Nie brak także opinii, że są to tradycyjne wypieki. Okazuje się, że prawda leży pośrodku, a tym samym rację zarówno ci, którzy mówią o gotowaniu, jak i zwolennicy pieczenia.
Przykładem mogą być tutaj kultowe, odpustowe obwarzanki odrzywolskie, produkowane na bazie sprawdzonych, przekazywanych z pokolenia receptur, z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Przygotowane ciasto należy „obwarzyć”, czyli obgotować w lekko osolonej, wrzącej wodzie – stąd zapewne wzięła się nazwa obwarzanki.
Kolejnym etapem jest pieczenie. Przed wstawieniem obwarzanków do piekarnika można doprawić i ozdobić je makiem, sezamem, solą, a nawet ziołami. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji ich skosztować, może zamówić je tutaj http://obwarzankiodrzywolskie.pl/.