Co daje ultradźwiękowy pomiary grubości?

Ultradźwiękowe pomiary grubości to nieinwazyjne, bezpieczne i skuteczne badania grubości przedmiotu za pomocą fal ultradźwiękowych. Pomiar uzyskiwany jest poprzez ocenę czasu, w jakim fala ultradźwiękowa przejdzie przez konkretny przedmiot.

Zalety pomiarów ultradźwiękowych

Badanie grubości za pomocą fal ultradźwiękowych wykorzystywane jest m.in. w przypadku elementów wykonanych z metali i stali, tworzyw sztucznych, szkła, gumy, włókien szklanych, materiałów kompozytowych i innych rozwiązań użytkowych. Metoda ta sprawdzi się więc w sytuacji, gdy trzeba określić grubość rur, rurociągów, zbiorników, płyt, blach, odlewów stalowych itp. Badanie ultradźwiękowe wymaga jednostronnego dostępu do badanego przedmiotu, działanie to może być wykonywane zarówno podczas wytwarzania, jak i eksploatacji konkretnego przedmiotu.

Jaką funkcję spełniają badania ultradźwiękowe?

Główną funkcją, jaką spełniają ultradźwiękowe pomiary grubości, jest rzetelna i miarodajna ocena stanu technicznego urządzeń i ich elementów. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i nieniszcząca, zapewniająca bezpieczne użytkowanie konkretnych urządzeń i sprzętów przemysłowych. Korzystając z przedmiotowego rozwiązania w prosty sposób można ocenić stan techniczny urządzeń, precyzyjnie określając stopień ich zużycia, ewentualnych ubytków korozyjnych oraz rozwarstwień.

Za pomocą badań ultradźwiękowych można ponadto określić zmiany w mikrostrukturze danego materiału, powodowane zarówno czynnikami technologicznymi, jak i zewnętrznymi. Doskonałe efekty zapewniają również badania zanurzeniowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie wad nawet w cienkich laminatach oraz materiałach kompozytowych.
Uzyskane wyniki przedstawiane są w postaci graficznej, dzięki czemu możliwa jest ich rzetelna i dokładna analiza.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

piętnaście − sześć =