Zakładanie własnej domy – o czym warto pamiętać

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie świata bez internetu. Wiele gałęzi gospodarki, przynajmniej częściowo działa w sieci. Sprzedaż, marketing, spotkania towarzyskie czy prowadzenie pamiętnika przeniosło się na strony www. Jeżeli chcielibyśmy prowadzić własną stronę w sieci, to jedna z podstawowych rzeczy, jakie musimy zrobić to zakup domeny. Inaczej mówiąc adresu w internecie, który wpisujemy w przeglądarkę, tak jak – domena.pl. Warto poszukać w necie odpowiedniej firmy rejestrującej, która sprawdzi, czy interesujący nas adres jest wolny i ile musimy za to zapłacić.

Jaką domenę wybrać i ile to kosztuje?

Domena składa się z dwóch części: nazwy i rozszerzenia. W podanym wyżej przykładzie „domena” to nazwa, a „pl” to rozszerzenie. Bardzo ważna jest nazwa, najlepiej, żeby określała charakter naszej strony, pokazywała obszar naszego działania. Jeżeli do tego jeszcze jest krótka i chwytliwa to osiągnęliśmy pierwszy cel.

Druga ważna sprawa to rozszerzenie. Jeżeli chcemy działać na polskim rynku, docierać do polskich odbiorców wystarczy, żeby nasza domena miała rozszerzenie „pl”. Jeżeli chcemy jednak, by krąg odbiorców był większy, warto naszą domenę zaopatrzyć w rozszerzenie „eu”, „com” lub „net”.

Inny problem to cena takiej domeny. Musimy brać pod uwagę nie tylko jej aktualną cenę, ale także zwrócić uwagę na to, jaki będzie koszt jej odnowienia po roku. Tania domena przy zakupie, nie zawsze będzie kosztowała tyle samo za rok. Ceny zróżnicowane są przede wszystkim z powodu rozszerzenia. Domenę z rozszerzeniem „pl” można zarejestrować za mniej niż 10 złotych, „com” około 50. Bardzo specjalistyczne lub zagraniczne rozszerzenia mogą być dużo droższe.

  • Znajdziesz tu ciekawe informacje na wszystkie tematy - zarówno te poważniejsze, jak i luźniejsze. Te, związane z pracą, biznesem i techniką, ale także dotyczące zdrowego życia, mody i hobby.

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

trzy × 5 =